Inwestowanie ESG po polsku

Inwestowanie ESG podbija rynki kapitałowe Zachodu. Ale co z tą Polską?!

ESG – skąd ten skrót? Od środowiska (ang. environmental), społecznej odpowiedzialności (ang. social responsibility) i ładu korporacyjnego (z ang. corporate governance). Czyli inaczej inwestowanie odpowiedzialne społecznie. Nie, nie chodzi o to, by stopy zwrotu zadowalały społeczeństwo, ale by cele inwestycyjne były zgodne z zasadami społecznie odpowiedzialnego rozwoju.

Moda na ESG

W USA początek roku przyniósł rekordowe napływy do funduszy ESG. W I kwartale przekroczyły 4 mld USD:

Brytyjczycy, pod brandem CFA, uruchamiają nawet prestiżowy Certificate in ESG Investing  (sądzicie, że powinniśmy wprowadzić ten certyfikat także w Polsce?), a konferencję CFA Institute w Londynie w tym roku otworzył sam Książe Karol, takim oto “odpowiedzialnym społecznie” przemówieniem:

Niezielono nad Wisłą

W Polsce o społecznie odpowiedzialnym inwestowaniu pisze się od początku dekady. I co?

Nie, to nie może być tylko kwestia określenia “ESG”. Kolejny dowód na niemal zerowe zainteresowanie rynku inwestowaniem zgodnym m.in, z ideami zrównoważonego rozwoju, jest oferta rodzimych funduszy inwestycyjnych. Znalazłem tylko jeden – i to działający zaledwie od kwietnia – NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania . Jak inwestuje? Rozmawiałem z Radosławem Sosną,  CFA, zarządzającym funduszem. Co zapamiętałem?

  • “mamy naszą wewnętrzną metodologię scoringową – każdy analityk sektorowy przy wystawianiu rekomendacji nadaje spółce rating ESG. Dodatkowo robimy cross check ratingu z ratingiem jednego z providerów”
  • “dla każdego sektora i czasem podsektora mamy zobiektywizowaną ankietę z punktacją. Poza oceną ESG analityk ocenia też czy spółka ma “sustainable business model” jeśli spółka ma za słaby ESG albo nie spełnia testu na sustainability, nie będzie jej w portfelu”

Składu portfela po kwietniowej zmianie (wcześniej działał, ale z inną polityką) jeszcze nie znamy. Zakładam, że spółek ze stajni np. ministra energetyki w nim nie ma;) Benchmarkiem dla instrumentu w 100 proc. jest indeks WIG, Fundusz na razie radzi sobie lepiej od rynku – dał zarobić 0,5 proc. przy stracie 1,5 proc. w grupie “akcje polskie uniwersalne” (za Analizy.pl) , ale za krótko na wyciąganie wniosków.

Respekt?

Więcej wniosków można wyciągnąć natomiast z analizy Respect Index, projektu GPW z już 10-letnią tradycją,

Projekt RESPECT Index ma na celu wyłonienie spółek zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, ale ponadto mocno akcentuje atrakcyjnośc inwestycyjną spółek, którą charakteryzuje m.in.  jakość raportowania, poziom relacji inwestorskich czy ład informacyjny.

(więcej na stronie Respect Index)

Cel, jak widać, szczytny. Wykonanie? Na pewno skład byłby bardziej wiarygodny, gdyby w mniejszym stopniu opierał się na deklaracjach. Jak wyniki inwestycyjne? Ostatnie półrocze było fatalne, ale w skali roku jest blisko indeksu WIG (Respect to także indeks dochodowy):

Respect Index vs indeks WIG

Więcej na temat wpływu polityki ESG firmy na wyceny przeczytacie w opracowaniu Deloitte (to także partner giełdy w badaniu Respect) – warto !

Ja w społecznie odpowiedzialne inwestowanie wierzę ideologicznie, ale i merkantylnie. Z opóźnieniem, ale ten trend do nas dojdzie. Zaczęło się dwa lata temu od poszerzenia raportowania niefinansowego w spółkach, właśnie z naciskiem na ESG (Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych było na tym polu aktywne już wcześniej). Obecni zarządzający polskimi funduszami nadal je lekceważą, stawiając na twarde wyniki. Jednak nie będą mogli zlekceważyć kierunku w jakim podążają pieniądze inwestorów. A te na Zachodzie coraz większym strumieniem płyną do “zielonych” (jak kolor wzrostów) akcji. Pora na nas.

Temat na pewno będę kontynuował. Także na Linkedinie: 

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.