Przyszłość finansów (RAPORT)

Może nie wszyscy Kowalscy zauważyli, ale analiza słów w raportach instytucji finansowych pokazuje, że branża przechodzi rewolucję. Według raportu SpotData, zrealizowanego na 15. urodziny CFA Society Poland, obszarów transformacji jest sześć. Wśród nich rewolucja ESG.

Zautomatyzowana analiza tysiąca raportów finansowych 50 największych instytucji finansowych na świecie za ostatnie 15 lat oraz 40 publikacji naukowych pochodzących z banków centralnych i instytucji nadzorczych. Efekt? Chmura słów występujących w okolicach słowa „strategy” w latach 2007 (po lewej) i 2018 (po prawej):

Zmiany, zmiany, zmiany…

Analitycy SpotDaty poszli dalej i wyróżnili sześć najważniejszych obszarów transformacji sektora finansowego:

 1. Obszar zmian makroekonomicznych, czyli dotyczący interakcji sektora finansowego
  jako całości z gospodarką
 2.  Obszar zmian struktur rynkowych, czyli przemiany w rodzaju instytucji obecnych na
  rynku i ich interakcji
 3. Obszar zmian technologicznych, czyli kluczowa grupa zmian, dotycząca  implementacji nowych technologii cyfrowych
 4. Obszar zmian produktowych, czyli trendy najbardziej widoczne od  strony konsumentów usług – w jaki sposób usługi te zmieniają swój charakter
 5.  Obszar zmian rynku pracy, dotyczący ewolucji struktury popytu na pracę w sektorze finansowym
 6. Obszar zmian społecznych dotyczący reakcji sektora finansowego na kluczowe
  współczesne megatrendy społeczne

Przyszłość finansów

Rewolucja ESG

Mnie najbardziej ciekawi punkt ostatni. Po kryzysie finansowym sektor finansowy znalazł się pod dużą presją opinii publicznej i w naturalny sposób wzrosła jego wrażliwość na zmiany społeczne. Instytucje finansowe chętnie deklarują zaangażowanie w problemy, które przykuwają uwagę opinii publicznej. Ale czy za tym może kryć się realna zmiana w podejmowanych decyzjach?

– Są trzy megatrendy społeczne, w które sektor finansowy deklaruje realne zaangażowanie: ochrona środowiska, odpowiedzialność społeczna oraz wysoka jakość corporate governance. Te trzy trendy skupiają się w bardzo popularnym akronimie ESG (environment, society, governance). W ujęciu minimum wskaźniki ESG mają być dodatkowym elementem ratingu przy inwestycjach, udzielaniu kredytów i świadczeniu innych usług. W ujęciu maksimum ma być to znacznie szersza agenda, zakładająca dużo większą niż dotychczas dbałość o innych interesariuszy niż tylko właściciele – czytamy w raporcie CFA Society Poland.

Na dowód wystarczy rzut oka na poniższy wykres:

„Interesariusze” coraz mocniej naciskają na „akcjonariuszy”, choć warto zwrócić uwagę na skalę (więcej na ten temat w moim niedawnym tekście)

Na koniec smutny wykres dla fanów giełdy. Coraz mniej rynku kapitałowego:

Polskie różnice

Trendy w polskim sektorze finansowym są zasadniczo bardzo podobne do trendów światowych, ale udało się znaleźć też kilka istotnych różnic.

– Po pierwsze, w Polsce sektor finansowy jest znacznie mniejszy w relacji do PKB niż w krajach rozwiniętych i ma pole do dalszej ekspansji. Rozwój ekstensywny nie traci więc tak bardzo na znaczeniu. Po drugie, polski sektor finansowy nie został mocno dotknięty kryzysem z 2008 r. jak instytucje z krajów rozwiniętych i nie stał się obciążeniem dla gospodarki – zmiana podejścia do zarządzania ryzykiem nie jest więc tak widoczna w Polsce jak średnio na świecie. W Polsce zawsze do ryzyka podchodzono bardzo konserwatywnie. Po trzecie, polski sektor finansowy jest relatywnie młody, więc szybciej zaczął się dostosowywać do zmian technologicznych. Automatyzacja i cyfryzacja były wysoko na agendzie już wiele lat temu, choć znaczenie tych procesów wciąż rośnie – piszą analitycy SpotData.

Fanom statystyki polecam cały raport, w którym znalazło się też osiem bardzo ciekawych wywiadów z przedstawicielami branży finansowej. Szczególnie polecam opinie Raimondo Egginka, walczącego od lat o prawa drobnych inwestorów, oraz Marcina Iwucia, który karierę w finansach porzucił dla blogowania. Mądry ruch 😉

W raporcie CFA Society Poland znaleźć można dużo więcej ciekawych informacji. Zostaw mi swojego maile, to prześlę pełną wersję.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.