10 najlepszych polskich spółek giełdowych według pracowników

Pisałem już, że głównym problemem z wdrożeniem kryteriów odpowiedzialnego inwestowania (ESG) jest jakość danych – poleganie na raportach samych emitentów, często słabych w elementach niefinansowych, często stanowiących przykład typowego „greenwashingu”. Jak znaleźć obiektywne dane?

Wszystko o inwestowaniu ESG  >> 

Dane, dane, dane…

Klasyczne agencje ratingowe, podobnie jak inwestorzy, dopiero wypracowują kryteria ESG. Nawet jeśli dojdą do jakiś benchmarków, a emitenci posłusznie (np. dzięki dyrektywom unijnym) zaczną obszernie raportować niefinansowo, dane te będą obarczone dużym błędem (więcej na ten temat >>). Na szczęście powstają alternatywni dostawcy danych. Na jednego z nich trafiłem podczas jednej z konferencji CFA Institute. Chodzi o firmę Neudata, która bada nie bezpośrednio same spółki, ale ich dostawców, pracowników, akcjonariuszy mniejszościowych, klientów, a do danych dotyczących emisji wykorzystuje np. zdjęcia satelitarne. Podoba mi się ich podejście, bo przecież całego ESG powstało z myślą o interesariuszach, więc to oni powinni sami oceniać spółki.

W praktyce jest to dość skomplikowane, ale zainspirowany pomysłami Neudaty, spróbowałem choć jeden przenieść na rodzimy grunt. Chodzi o literkę S (Społeczna odpowiedzialność) z ESG, która obejmuje m.in. standardy pracy i zaangażowanie pracowników. Jak je zmierzyć? Robi to już globalny serwis Glassdoor, w którym obecni i byli pracownicy anonimowo oceniają firmy. Wiem, anonimowość może podważać wiarygodność oceny, ale w każdym stopniu tak samo dotyka każdego ocenianego podmiotu. Najlepszy to zatem najlepszy. Najgorszy zaś najgorszy. Kto jest jaki w Polsce?

Giełdowe spółki dość skromnie reprezentowane są w Glassdoor (więcej ocen znajdziecie w polskim odpowiedniku, czyli Gowork.pl, ale pewnie trudniej znajdą je inwestorzy analizujący ESG). Pod lupę wziąłem zatem tylko emitentów z WIG20. Efekt?

Ranking najlepszych polskich blue chipów dla pracowników:

Pozycja Spółka Łączny rating (maksymalnie 5 gwiazdek) „Zarekomendowałbym przyjacielowi” (w proc.)
1. mBank 4,1 89
2. LPP 4,0 94
3. Orlen 4,0 74
4. PGNiG 3,6 79
5. Cyfrowy Polsat 3,6 74
6. CD Projekt 3,6 66
7. PKO BP 3,5 68
8. PZU 3,4 79
9. Lotos 3,3 57
10. Tauron 3,3 49

Najniżej z ocenionych (nie wszystkie 20 spółek ma wystarczającą liczbę ocen, by dostać gwiazdki) jest KGHM (2,5 gwiazdki, 12 proc. poleceń). W dolnej połowie tabeli byłyby też Alior Bank, Asseco Poland, Pekao SA i PGE.  Co składa się na końcowy wynik? Przyjrzymy się zwycięzcy – mBankowi:

ESG - najlepsza spółka dla pracowników

Wiem, mała próba, wyniki mogą być niemiarodajne – czekam zatem na propozycje lepszego wycenienia fragmentu „S”, o którym mowa!

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.