Kto najpoważniej traktuje ESG na polskiej giełdzie?

Raport zintegrowany LPP

Na to pytanie spróbował odpowiedzieć ranking Giełdowa Spółka Roku, najpoważniejszy, budowany od lat przez “Puls Biznesu”, projekt tego typu (wiem, bo sam maczałem w tym kiedyś palce, a teraz tylko głosuję). W tym roku dziennik wziął pod lupę także społecznie odpowiedzialne inwestowanie (ESG).

Wyniki rankingu ogólnego są już znane– po raz piąty z rzędu wygrał CD Projekt. Mnie najbardziej interesowało jednak nowe pytanie zadane zarządzającym, doradcom inwestycyjnym i analitykom:

Która spółka najbardziej poważnie traktuje zagadnienia ESG?

Wyniki? Okazuje się, że wygrała spółka, która jeszcze w 2013 roku – po zawaleniu się fabryki w Bangladeszu – mogła uchodzić za antyprzykład społecznie odpowiedzialnej firmy. W gruzach zakładu, w którym zginęło 1,1 tys. osób, znaleziono bowiem metki jednej z marek LPP.

Dziś ankietowani stawiają LPP za wzór. Okazuje się, że spójna, poważna polityka przynosi efekty, na które musimy poczekać kilka lat. Oczywiście, na ocenę rzutuje wizerunek, jaki kreuje sama firma (więc trudno mi jest z zewnątrz ocenić, jak faktycznie wyglądają jej standardy), ale problem greenwashingu i jakości danych szczególnie w tematyce ESG jest znany. Raport zintegrowany LPP to jednak perełka. Zwłaszcza, jeśli porównamy go z jakością raportowania wśród polskich emitentów.

Zintegrowany raport roczny ING Bank Śląski, który także raportuje według standardów Global Reporting Initiative (więcej o GRI niżej), także przemawia do wyobraźni. Podobnie, jak cele banku – do 2025 roku zakończyć współpracę z podmiotami niespełniającymi określonej (głównie chodzi o spalanie węgla) polityki środowiskowej. Po 2025 r. nie będzie zatem finansował klientów, których działalność jest zależna od węgla energetycznego w stopniu przekraczającym 5 proc. Więcej w tekście „PB”.

Na podium zmieścił się jeszcze CD Projekt, ale uznaję to raczej za pochodną powszechnego zachwytu rynku nad wszystkim, co związane z producentem „Wiedźmina”. Trudno za moc w ESG uznać bowiem instalację w biurze zbiornika na wodę mineralizującą czy ograniczenie zamawianych plastikowych butelek i oświetlenie ledowe. Inne elementy znajdziesz w raporcie dewelopera.

Wśród spółek, które w rankingu „Pulsu Biznesu” dostały więcej niż jeden głos, znalazły się jeszcze: Neuca, Asseco Poland, BOŚ, Grupa Azoty, PGE i Tauron. Pierwsze koty za płoty, ale bardzo dobrze, że gazeta dostrzegła rangę nowego, ważnego dla spółek i inwestorów, obszaru.

Wszystko o inwestowaniu ESG >>

ps. zadanie – poklikaj, a dowiesz się skąd jest zdjęcie towarzyszące niniejszemu tekstowi 🙂

Global Reporting Initiative (GRI G4, GRI Standards)

Najbardziej popularne wytyczne w zakresie raportowania społecznego zostały opracowane przez międzynarodową organizację Global Reporting Initiative (GRI), której misją jest „sprawić, by raportowanie kwestii zrównoważonego rozwoju stało się standardową praktyką poprzez zapewnienie wskazówek i wsparcia dla organizacji.” 

Najnowszy standard oznaczony jest symbolem GRI Standards (wersja GRI G4 obowiązywała tylko do lipca 2018 r.). Wytyczne GRI zawierają ogólne zasady komunikowania wpływu działalności biznesowej oraz szczegółowe wskaźniki odnoszące się do poszczególnych części raportu. Wytyczne przykładają dużą wagę do ustalenia w procesie dialogu z interesariuszami istotnych aspektów wybranych tematów dla danego przedsiębiorstwa. Wytyczne odwołują się do międzynarodowych standardów w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju, w tym: Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, 10 Zasad ONZ Global Compact, Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka. 

Źródło: www.gov.pl

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.