Ark dowodzi, że różnorodność działa

Cathie Wood, prezes Ark

Długo się opierałem przed zachwytami nad ARK Investment Management, funduszem podbijającym rynek. Jego flagowy ETF zarobił wprawdzie w tym roku ponad 80 proc., ale to żadna sztuka. Przecież wystarczyło, jak tysiące drobnych inwestorów, kupić akcje Tesli i zamknąć oczy (ewentualnie otwierać na tweety Elona Muska) – przekomarzałem się z Bartkiem Pawłowskim (CIO w mBanku), wielkim fanem ARK. W końcu przeczytałem tekst o filozofii tej firmy…

Praktycznie żaden analityk funduszu ARK, inwestującego w dysruptywne innowacje (przepraszam za tłumaczenie, ale lepszego nie znalazłem), nie ma finansowego doświadczenia – pisze Bloomberg. Znajdziemy za to wśród nich naukowca walczącego z rakiem, eksperta od sztucznej inteligencji, inżyniera gamingowego, a nawet kapitana żeglugi. Z 27-osobowego zespołu (skład zobaczcie sami), jedną czwartą stanowią mniejszości etniczne, 30 proc. kobiety, a większość nie ukończyła jeszcze 30 lat. Cathie Wood, szefowa i założycielka spółki, to w tej różnorodności pochodzenia i doświadczenia doszukuje się sukcesu funduszu.

Sukcesu? Niewątpliwie. ARK, począwszy od 2015, gdy zarobił na Bitcoinie, co roku dowozi świetne wyniki. W horyzoncie pięcioletnim, ARK ma trzy produkty w czołowej piętnastce najlepszych amerykańskich funduszy akcyjnych. Przyjrzyjmy się flagowemu, aktywnie zarządzanemu ETF-owi, ARK Innovation. W tym roku zarobił już ponad 80 proc. Nie tylko dzięki akcjom Tesli, dla których zresztą ustalił cenę docelową na 2024 r. na 7000 USD. Warto sięgnąć do analizy spółki Muska (tu w całości), datowanej na 30 stycznia 2020, przy kursie akcji Tesli poniżej 130 USD. Dziś jest o 300 USD wyżej, chodź w międzyczasie mieliśmy split 1:5. Co ciekawe, ARK wykorzystał ostatnie spadki Tesli do zwiększenia zaangażowania do ponad 10 proc. portfela funduszu. Zobaczcie, co jeszcze mają w portfelu (za serwisem Refinitiv):

ARK jest innowacyjny nie tylko w celach inwestycji. Prowadzi także ciekawą komunikację z rynkiem, który np. codziennie dostaje zestawienie transakcji funduszu. Świetnie i transparentnie promuje się też w mediach społecznościowych. W ogóle nie ukrywa swojej strategii, co w tej branży jest nowością (polecam prezentację). To do takich graczy będzie należeć przyszłość rynków kapitałowych. Obyśmy doczekali się choć namiastki naśladowców nad Wisłą. Niestety, to fundusz zarejestrowany w USA, bez dokumentu KID, więc niedostępny dla polskich inwestorów. Właśnie w ten sposób prawo chroni nas przed złem rynku????.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.