Zrównoważony rozwój w zarządzaniu inwestycjami (RAPORT)

raport CFA o ESG

Trwałe (choć większość chyba woli tłumaczyć słowo „sustainable” jako „zrównoważone”) inwestycje są konieczne dla trwałości inwestycji – taki wniosek płynie z najnowszego raportu „Future of Sustainability in Investment Management. From Ideas to Reality”. Opracowanie CFA Institute to istna kopalnia wiedzy na temat przyszłości ESG.

> (otwiera się na nowej zakładce)”>Zobacz cały raport >>

Instytut zapytał ponad 7000 osób związanych z inwestycjami o przyszłość zrównoważonych inwestycji. Raport dostrzega, że to nie pierwszy raz, gdy świat inwestycji próbuje uwzględnić niefinansowe czynniki. Czym różni się obecna fala?

  • “Sustainable investment” uzupełniają teorie inwestycyjne i oznaczają odrzucenia ich fundamentów
  • Tym razem wchodzimy głębiej w to, jak będzie tworzona wartość, uwzględniając czynniki środowiskowe, socjalne i zarządcze
  • Obejmuje więcej interesariuszy

85 proc. ankietowanych członków CFA Institute uwzględnia w 2020 roku czynniki E, S i/lub G w inwestowaniu. Jeszcze w 2017 roku odsetek ten wynosił 73 proc. Zmiany przyspieszyła pandemia Covid-19, która pokazała bezradność systemu finansowego i zintensyfikowała rozmowy o zrównoważonym rozwoju. Dotyczy to zwłaszcza czynników społecznych (S), które dotąd nie były docenione.  

Najciekawsze liczby z raportu?

Tylko 19 proc. inwestorów instytucjonalnych i 10 proc. inwestorów detalicznych lokuje w produkty uwzględniające kryteria ESG. Jednocześnie, odpowiednio 76 proc. i 69 proc. jest zainteresowanych inwestycjami ESG.

Najczęściej stosowanym sposobem inwestowania ESG jest wyszukiwanie najlepszych aktywów w danym segmencie rynku (best-in-class/positive screening) – 56 proc. odpowiedzi. 53 proc. integruje elementy ESG ze swoimi standardowymi metodami inwestycji, a 48 proc. stawia na wyłączenia aktywów, które nie spełniają kryteriów ESG.

Ankietowani oczekują m.in. wzrostu liczby indeksów ESG, produktów tematycznych i strategii związanych z transformacją klimatyczną. 73 proc. twierdzi, że w ciągu pięciu lat wzrośnie wpływ ratingów ESG na koszt kapitału spółek. 40 proc. uwzględnia czynniki klimatyczne w analizach inwestycyjnych. Co ciekawe, aż 78 proc. praktyków apeluje o poprawę standardów produktów ESG, by uniknąć „greenwashingu”.

Nowe wyzwania rodzą nowe potrzeby kadrowe. Co trzecia spółka zatrudnia dedykowanego specjalistę od ESG, a w co trzeciej tymi kwestiami zajmuje się zarządzający portfelem.

> (otwiera się na nowej zakładce)”>Zobacz cały raport >>

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.