Wojna nie zastopuje ESG

Czy ESG ocali świat

Finansiści z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami debatowali na corocznej konferencji m.in. o tym: “Inwestowanie ESG – kiedy ocali świat?”????

Tytuł trochę prowokujący, bo ostatnio coraz częściej “czy” zastępuje w tym pytaniu “kiedy”. I w tym kierunku poszła rozmowa, prowadzona założyciela Invesgo.pl.

Wnioski w skrócie?

???? Regulacje ESG, choć są dodatkowym obowiązkiem, są też katalizatorem zmian

???? Przez wojnę chwilowo przyhamuje wzrost inwestycji ESG, ale zyskamy czas na przemyślenia i transformację

???? Zmiana istoty działalności firm z shareholder na stakeholder capital

???? Ważna walka z #greenwashing

???? Szczyt zainteresowania ESG jeszcze przed nami

Szczegóły? Niżej kilka ciekawszych wypowiedzi:

Izabela Olszewska, członek zarządu GPW: Wojna traktowana jest jako kryzys humanitarny, ale ma też wpływ na literę “E”, czyli na środowisko. Taktyka zmienia się o tyle, że w niektórych krajach może być przedłużone użycia węgla. Nie ma jednak możliwości żebyśmy odeszli od OZE, bowiem musimy reagować na zmiany klimatyczne i środowiska. Wojna nie zmieni też tempa wdrażania regulacji 

Rafał Lerski, członek zarządu BNP Paribas TFI: Widzimy zainteresowanie klientów inwestowaniem ESG. Dlatego w BNP Paribas TFI niedawno utworzyliśmy 6 funduszy,  które spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju. Jest to świeży projekt, ale wiemy, że znajdzie nabywców. Powstała też nowa strategia banku, który jest naszym głównym inwestorem, która zakłada utrzymanie pozycji lidera w ESG. Przewiduje ona zwiększenie liczby “zielonych”  aktywów” pod zarządzaniem do 30 proc. Jako dostawca produktów, wyszliśmy naprzeciw tym oczekiwaniom 

Michał Szymański, prezes VIG/C-Quadrat TFI: Warto pamiętać, że ESG to silny trend na świecie, nie tylko w Europie. Przykładowo, to Chinach sprzedaje się najwięcej samochodów elektrycznych. To nie jest trend, który zatrzymała pandemia czy wojna. Wyzwaniem jest spektrum spółek z GPW, które spełniają kryteria. Oferta polskiej giełdy jest skrajnie mała.

Odpowiedź z GPW? Znów Izabela Olszewska: Obecnie 150 spółek z GPW jest zobowiązana raportować o spełnianiu kryteriów ESG. Część z nich robi to, stosując najwyższe standardy, a inne – nie do końca. Co sprawia, że dane są nieporównywalne. Duże globalne fundusze potrzebują od spółek surowych (nieprzetworzonych) danych, które każdy fundusz mógłby przetworzyć we własnym zakresie. Obecnie pracujemy nad tym, jak ten problem zaadresować. Tu widzę rolę giełdy: niesienie kaganka oświaty, pomaganie w raportowaniu.

Dołącz do rozmowy:

Zobacz indeks WIG-ESG notowany na warszawskiej giełdzie >>

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.