Baltic Power potrzebuje specjalistów

W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykfalifikowanych specjalistów. Bedą to zarówno pracownicy terminalu instalacyjnego, logistycy, serwisanci farm wiatrowych jak i menadżerowie. O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, 2024.

Pierwsza polska farma wiatrowa Baltic Power już na początku 2025 roku będzie kluczowym dostawcą czystej energii o mocy blisko 1,2 GW. Dodatkowo Grupa ORLEN uzyskała zgodę Ministerstwa Infrastruktury na pięć nowych lokalizacji farm wiatrowych, które wygenerują około 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię wystarczającą na zasilenie ok. 8 milionów gospodarstw domowych – mówił Karol Lewandowski – Kierownik w Dziale ds. Projektowania i Pozwoleń ORLEN Neptun. I dodawał – Przedsięwzięcia te znacząco przyspieszą rozwój sektora OZE i wygenerują nowe miejsca pracy. Realizacja tych projektów wykracza daleko poza budowę farm wiatrowych, turbin i rozbudowę infrastruktury. Stwarza to zapotrzebowanie na specjalistów o różnorodnych umiejętnościach, począwszy od inżynierów i techników, a skończywszy na specjalistach ds. zarządzania projektami

Offshore tworzy nowe miejsca pracy

Do wypowiedzi Karola Lewandowskiego nawiązywali także Artur Ambrożewicz z Windhunter Academy i Magdalena Kryszewska Vulcan Training & Consultancy. Ambrożewicz zauważył, że przemysł offshore jest złożonym procesem wymagającym zaangażowania szerokiego grona ekspertów – od techników turbin wiatrowych, przez specjalistów w zakresie doradztwa, projektowania, logistyki, prawa a nawet marketingu. Podkreślił również rosnące znaczenie elektryfikacji w branży, zapowiadając nowe możliwości dla elektryków, inżynierów automatyki czy mechatroników.

Magdalena Kryszewska z Windhunter Academy podkreśliła z kolei wzrost udziału kobiet w branży energetyki wiatrowej, który wynosi obecnie blisko 30%. Kobiety pełnią w branży równoprawne funkcje, odpowiadając m.in. za nadzór BHP, logistykę lub pracując w charakterze techników bezpośrednio przy turbinach wiatrowych.

Nowe kierunki w edukacji

Zdaniem dr hab. Sambora Guze, prodziekana Uniwersytetu Morskiego w Gdyni branża offshore wind to przyszłość polskiej energetyki, która z jednej strony daje szansę rozwoju, ale również wymaga stałego doskonalenia i dostosowywania się do potrzeb zmieniającego się pod względem technologicznym rynku. – Nasza uczelnia posiada kompleksową ofertę programów edukacyjnych, organizuje także wizyty studyjne na farmach wiatrowych, które umożliwiają zdobycie praktycznej wiedzy i doświadczenia na międzynarodowym poziomiezauważył dr Guze.

oprac. D.J.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.