Solarny Merganser zakotwiczony na Morzu Północnym

Holendersko-norweska firma SolarDuck przy wsparciu RWE zainstalowała swoją pilotażową pływającą platformę fotowoltaiczną (OFPV – Offshore Floating Photo-Voltaic) o nazwie Merganser na Morzu Północnym. Obecnie będzie monitorować techniczne i środowiskowo tą technologie, by w przyszłości móc ją skomercjalizować.

Merganser ma moc szczytową 0,5 MWp (Megawatt-peak, megawatopików – oznaczającą maksymalną ilość energii elektrycznej, którą dany system fotowoltaiczny może wytworzyć w szczycie produkcji) i znajduje się w holenderskiej strefie Morza Północnego, około 12 kilometrów od wybrzeża Scheveningen. Składa się z sześciu połączonych ze sobą platform solarnych, które mogą wytrzymać ekstremalne warunki na morzu. Pływające platformy podłączono do systemu cumowniczego na głębokości 20 metrów.

– Pływające elektrownie fotowoltaiczne, działające samodzielnie lub w połączeniu z morskimi farmami wiatrowymi, otwierają nowe perspektywy w zakresie morskiej energetyki odnawialnej – szczególnie w krajach o niższych średnich prędkościach wiatru, ale z dużą ilością światła słonecznego. Dzięki Merganser zdobywamy unikalną wiedzę i doświadczenie w jednym z najtrudniejszych środowisk morskich na świecie – uważa Sven Utermöhlen, prezes RWE Offshore Wind.

Przeniesienie farm słonecznych na morze wymaga technologii, która zapewni ich działanie w trudnych warunkach hydrometeorologicznych. Trójkątna platforma SolarDuck została zaprojektowana tak, aby unosić się kilka metrów nad wodą, podążając za falami jak dywan. W ten sposób półzanurzalna konstrukcja utrzymuje krytyczne podzespoły w stanie suchym, czystym i stabilnym, a także zabezpiecza jej integralność strukturalną. Projekt ten zyskał niedawno pierwszy na świecie certyfikat dla konstrukcji OFPV, wydany przez Bureau Veritas.

W ciągu najbliższych dwóch lat Merganser będzie zdalnie monitorowany za pomocą ponad 180 czujników zamontowanych w celu monitorowania obciążeń strukturalnych, obciążeń złączy i systemów cumowniczych oraz efektywności elektrycznej. Ponadto Deltares – holenderski niezależny instytut badań stosowanych – będzie wspierać szeroko zakrojoną kampanię oceny oddziaływania systemu Merganser na środowisko.

O autorze:

Redaktor naczelny ESG.pl

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.