Grupa Polenergia zapowiedziała uruchomienie programu Zielonych Obligacji. Ich pierwsza emisja jest planowana do końca 2024 roku, a pozyskane pieniądze mają być przeznaczone na projekty OZE.
Obligacje emitowane będą w seriach i oprocentowane, a ich łączna maksymalna wartość nominalna została ustalona na miliard złotych. Papiery dłużne emitowane w tej formule spełnią kryteria Green Bond Principles, opracowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego ICMA (International Capital Market Association).
Zielone Obligacje są kolejnym elementem pozyskiwania finansowania dla projektów OZE przez Polenergię. – To produkt, który idealnie wpisuje się w naszą najważniejszą misję – budowę zeroemisyjnej gospodarki. Polenergia od lat specjalizuje się w rozwoju odnawialnych źródeł energii. Na polskim rynku nie ma dziś bardziej zielonej grupy energetycznej, która działa na tak szeroką skalę. Jestem przekonany, że Zielone Obligacje zyskają duże zaufanie inwestorów – powiedział Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia S.A.
Pierwsza emisja Zielonych Obligacji ma nastąpić do końca tego roku, z zastrzeżeniem występowania odpowiednich warunków na rynku dłużnych papierów wartościowych. Szczegółowe przeznaczenie środków zostanie każdorazowo wskazane w warunkach emisji danej serii. Oprocentowanie będzie stałe lub zmienne, oparte o stawkę referencyjną powiększoną o marżę.
Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna, która dysponuje portfelem 13 farm wiatrowych i 5 farm fotowoltaicznych. Rozwija odnawialne źródła energii na lądzie o mocy 2100 MW oraz morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o mocy do 3000 MW we współpracy z norweskim Equinor. W ostatnich miesiącach firma uruchomiła Farmę Wiatrową Grabowo o mocy 44 MW oraz Farmę Fotowoltaiczną Strzelino o mocy 45 MWp, osiągając poziom 574 MW mocy zainstalowanej w OZE. Podpisała również kontrakty na budowę kolejnych wielkoskalowych farm fotowoltaicznych – Szprotawa 1 i 2 o łącznej mocy 67 MWp.
L.W.