Zdaniem Anny Łukasik, zarządzającej Uniwersytecki Centrum Klinicznym w Warszawie o rocznych przychodach o prawie 2 mld zł nie ma znaku równości między brakiem odniesienia się do ESG w raportach rocznych szpitali i brakiem świadomości zarządzających podmiotami leczniczymi o potrzebie wdrażania działań w ramach ESG. Dbają one bowiem o dobrostan społeczny w każdym aspekcie. ESG jest także priorytetowo traktowany w UCK WUM.
Zespól szpitali i przychodni należących do Grupy UCK jest pod względem przychodów największy w kraju wśród szpitali uniwersyteckich. Pracuje w nim ponad 7,2 osób. UCK oprócz poprawiania wyniku finansowego coraz więcej wagi przywiązuje do ESG.
W UCK WUM w komponencie social – dbamy o pacjentów i pracowników – ich dobrostan jest ważny w każdym aspekcie. Pozostałe komponenty – aspekt środowiskowy i ładu organizacyjnego jest ściśle związany z ww. działalnością podstawową, czyli na rzecz pacjentów. Zarządzając tak dużą organizacją mam świadomość, popartą już doświadczeniami, że pojedyncze, niewielkie działania, przeniesione na grunt całego podmiotu, dają wymierne, pozytywne wyniki, wynikające m.in. z efektu skali. Z tego też względu, nie pomijamy nawet najdrobniejszych możliwości wdrożenia działań zbieżnych z ideą ESG, tj. dbamy o właściwą gospodarkę odpadami, efektywność energetyczną, maksymalną redukcję emisji gazów cieplarnianych nie tylko ze źródeł infrastrukturalnych, ale także działalności ludzi, skupiamy uwagę na codziennych zachowaniach proekologicznych – oszczędzamy wodę, energię elektryczną, cieplną – mówi Anna Łukasik.
Przykładem ostatniego może być przeprowadzona w roku 2021 termomodernizacja bloku E wraz z modernizacją węzła cieplnego i wymianą sieci CO, a także zrealizowana w roku 2023, gruntowna modernizacja węzłów cieplnych w blokach B i D szpitala CSK.
Redukujemy zużycie papieru, tuszy, stawiamy na energooszczędne urządzenia, zarówno sprzęt medyczny, techniczny (wymiana wind w szpitalu CSK) jak i używany w administracji, wdrażamy rozwiązania BMS, gdzie jest to uzasadnione – stawiamy na OZE – dodaje.
UCK WUM przykłada szczególną dbałość do tego, by inwestycje obejmowały obligatoryjnie działania z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, praw człowieka i pacjenta, równouprawnienia, uwzględnienia potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co z powodzeniem się udaje.
Hasło „zielony trend”, czy „zielony ład” jest szufladkowany w katalogu działań „proekologicznych”, a według mnie strategie ESG mają daleko szerszy wymiar i według takiego podejścia działamy w UCK WUM – mówi Anna Łukasik.
Oprac: D.J.