Cukrownia Strzelin chce wyeliminować CO2

Cukrownia Strzelin dąży do uzyskania 100% redukcji emisji CO2 podczas kampanii buraczanej 2025/2026. Jest to część strategii zrównoważonego rozwoju w Südzucker Polska S.A.

Pierwszym krokiem milowym na drodze zmian jest rezygnacja z węgla i koksu na rzecz mniej emisyjnego gazu ziemnego oraz źródeł własnych, takich jak biogaz
z wysłodków buraczanych. Jeden z największych zakładów produkcyjnych w powiecie strzelińskim, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń, rozpoczyna kilkuetapową transformację energetyczną, której efektem ma być szereg korzyści dla środowiska
i lokalnej społeczności. Krok ten jest częścią działań w kierunku realizacji założeń Grupy Südzucker w zakresie redukcji emisji zgodnie z celem 1,5 stopnia, zatwierdzonym przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi)*

Przejście na gaz

W II kwartale 2024 roku Cukrownia Strzelin rozpoczęła pierwszy etap prac modernizacyjnych, na który składają się: wymiana kotła węglowego na gazowy oraz budowa pieca wapiennego na gaz**. Równolegle rozpoczęła się budowa około 9-kilometrowego odcinka gazociągu, realizowana przez Polską Spółkę Gazowniczą. Celem wszystkich planowanych inwestycji w pierwszym etapie jest przejście z wysokoemisyjnych paliw kopalnych, takich jak węgiel i koks, na mniej emisyjny gaz ziemny, a w konsekwencji znacząca redukcja emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczeń i pyłów do atmosfery.

Prognozuje się, że w ciągu roku od całkowitej rezygnacji z węgla i zastąpienia go gazem ziemnym, zredukuje się emisję CO2 o blisko 50% oraz emisję pyłów o 96%. Najprościej mówiąc, oznacza to czystsze powietrze w okolicy i zmniejszone oddziaływanie procesu produkcyjnego na środowisko, przy jednoczesnym utrzymaniu wydajności zakładu. Finalizacja wspominanych projektów spodziewana jest w nadchodzącej kampanii cukrowniczej 2024/2025.

Celem zeroemisyjność

Kolejną  kluczową inwestycją w drugim etapie prac modernizacyjnych jest rozbudowa biogazowni, będącej integralną częścią transformacji energetycznej Cukrowni Strzelin. Zakłada ona znaczne zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w procesach produkcyjnych. Tym samym pozwoli to lokalnej cukrowni na osiągnięcie zeroemisyjnej produkcji w kampanii buraczanej 2025/2026.

Oprac: D.J.

* Science Based Targets initiative (SBTi) to globalna inicjatywa, której celem jest wspieranie firm w ustalaniu celów redukcji emisji CO2, zgodnych z najnowszymi wytycznymi naukowymi dotyczącymi zmian klimatu. Inicjatywa została założona przez CDP (Carbon Disclosure Project), UN Global Compact, World Resources Institute (WRI) oraz World Wide Fund for Nature (WWF). SBTi pomaga firmom wyznaczać ambitne, ale osiągalne cele, które przyczyniają się do ograniczenia globalnego ocieplenia i wspierają zrównoważony rozwój.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.