W miarę wzrostu globalnej świadomości dotyczącej kwestii środowiskowych, firmy na całym świecie dostrzegają coraz bardziej znaczenie wdrażania w praktyce zasad Environmental, Social, Governance. SYSTEM 3E podjął znaczące kroki, aby umieścić ESG w centrum swojej strategii biznesowej, kładąc szczególny nacisk na zrównoważony rozwój środowiskowy.
Środowiskowa Odpowiedzialność jako Priorytet
SYSTEM 3E stawia odpowiedzialność środowiskową na czele swojej strategii ESG, zdając sobie sprawę, że zrównoważona przyszłość zależy od ograniczenia wpływu na środowisko. Firma wdrożyła szereg inicjatyw mających na celu minimalizację śladu węglowego, oszczędzanie zasobów i promowanie odpowiedzialności ekologicznej w całym łańcuchu wartości.
- Redukcja Emisji Dwutlenku Węgla
Kluczowy element strategii środowiskowej SYSTEM 3E S.A. stanowi zobowiązanie do redukcji emisji dwutlenku węgla. Firma postawiła sobie ambitny cel zmniejszenia w ciągu najbliższych pięciu lat emisji gazów cieplarnianych o 75%. Aby to osiągnąć, SYSTEM 3E realizuje założenia zawarte w strategii dotyczącej redukcji emisyjności produktów, usług oraz całej działalności. Dodatkowo SYSTEM 3E wdraża z powodzeniem strategię innowacyjności, dzięki której podejmowane są dążenia do realizacji wizji rozwoju technologii budowlanej dla zrównoważonych budynków i zdrowego życia mieszkańców. Wysiłki SYSTEM 3E koncentrują się na ustanowieniu firmy jako globalnego lidera w dostarczaniu innowacyjnych, zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań budowlanych. Nowe produkty, usługi i modele biznesowe tworzone są z zapewnieniem jak najwyższej jakości ekologicznej.
Sięgając po obecne rozwiązania SYSTEM 3E w praktyce, inwestorzy mogą korzystać z ponad 50% redukcji śladu węglowego dla konstrukcji ścian w budynku, głównie dzięki wykorzystaniu rozwiązań 3E o niskim śladzie węglowym. Jest to efekt optymalnego procesu produkcji i zrównoważonego łańcucha dostaw oraz wykluczenia z procesu budowlanego ropopochodnych dociepleń, chemii budowlanej i wielu innych materiałów uzupełniających.
Technologia SYSTEM 3E doskonale sprawdza się w budynkach zero-energetycznych (nZEB). Wyzwanie dla branży stanowi zmniejszanie zużycia energii przez nowe budynki w celu zapobieżenia nadmiernemu wykorzystaniu paliw kopalnych i związanym z tym zanieczyszczeniom. Przegrody budowlane wykonane z elementów SYSTEM 3E, w połączeniu z innymi zielonymi technologiami, znacząco redukują zużycie energii, spełniając tym samym globalne standardy i przepisy budowlane.
- Poszanowanie Zasobów Wodnych
SYSTEM 3E angażuje się w efektywne i zrównoważone korzystanie z zasobów wodnych. Wpływa na nie poprzez redukcję śladu wodnego produktów, co osiąga dzięki optymalizacji wykorzystania wody i poprawie efektywności procesów produkcyjnych. Dzięki temu zmniejsza zużycie wody na każdym etapie cyklu życia produktów. Prowadzi to do obniżenia kosztów operacyjnych, mniejszego obciążenia źródeł wodnych oraz ochrony ekosystemów wodnych i bioróżnorodności. W pełnym łańcuchu wartości bezspoinowy charakter technologii SYSTEM 3E powoduje, że proces budowy na etapie wznoszenia ścian jest uwolniony od chemii budowlanej, która wymaga użycia wody. W konsekwencji ten element strumienia wartości również charakteryzuje się niskim śladem wodnym. W porównaniu do tradycyjnych technologii, budując 100 tys. budynków jednorodzinnych w technologii SYSTEM 3E, oszczędności wody odpowiadają ilości wody w Śniardwach – największym polskim jeziorze zlokalizowanym na Mazurach.
- Zrównoważone Zarządzanie Zasobami
Zastosowanie technologii SYSTEM 3E redukuje znacząco ilość odpadów generowanych podczas budowy. Dzięki jej bezspoinowości i jednowarstwowości wykorzystywane są tylko elementy konstrukcyjne, natomiast systemy alternatywne, wymagające większej ilości materiałów, skutkują wytwarzaniem opakowań i resztek. Jeszcze więcej odpadów powstaje w wyniku tradycyjnych procesów budowlanych, które wiążą się z nadmiernym obliczaniem i przeszacowaniem zapotrzebowania na materiały. Stosowanie technologii SYSTEM 3E spowoduje wytworzenie na placu budowy do 80% mniej odpadów.
Firma wdrożyła kompleksowy program zarządzania zasobami, który koncentruje się z jednej strony na redukcji wykorzystywanych zasobów i poszukiwaniu zrównoważonych alternatyw, a z drugiej zagospodarowaniu odpadów powstających w trakcie produkcji. Program obejmuje inicjatywy mające na celu recykling materiałów nie spełniających kryteriów kontroli jakości i ich ponowne wykorzystanie. Działania SYSTEM 3E w tym zakresie przyniosły już imponujące rezultaty – firma odnotowała mniej niż 1% ilości odpadów na jednostkę produkcji w ciągu ostatnich czterech lat.
- Promowanie Gospodarki Obiegu Zamkniętego
Cyrkularność w budynkach odnosi się do ich projektowania, budowy i eksploatacji w sposób, który minimalizuje odpady i zużycie zasobów, promuje recykling i ponowne wykorzystanie oraz wydłuża cykl życia używanych materiałów. Zgodnie ze swoim zaangażowaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju, SYSTEM 3E promuje aktywnie podejście oparte na gospodarce obiegu zamkniętego. Oznacza to projektowanie produktów i procesów w sposób minimalizujący powstawanie odpadów oraz umożliwiający recykling i ponowne wykorzystanie materiałów na końcu ich cyklu życia.
Badania i prace rozwojowe SYSTEMU 3E wykazały, że elementy 3E po zakończeniu tego cyklu mogą być bardzo łatwo przetworzone i poddane procesom recyklingu. Projekt dotyczący określania potencjału recyklingu perlitowych elementów SYSTEM 3E wykazał, że proces przetwarzania materiałów z rozbiórki może być kontrolowany i realizowany w dużych ilościach.
Nowo powstałe recyklingowane kruszywo zachowuje w dalszym ciągu właściwości naturalnego perlitu i może być wykorzystywane jako główny składnik w produkcji nowych elementów budowlanych lub innych prefabrykowanych elementów budynków, oferujących konkurencyjne właściwości termoizolacyjne w porównaniu do tradycyjnych elementów.
Materiały konstrukcji pionowej i elewacji w budynku referencyjnym potrafią stanowić nawet 30% całkowitego wbudowanego węgla przykładowego budynku. Przy użyciu technologii SYSTEMU 3E, wbudowany węgiel w tej kategorii zmniejsza się o 57%, a dla całego referencyjnego budynku biurowego aż o 16%.
Aspekty Społeczne i Ład Korporacyjny w Strategii ESG
Choć zrównoważony rozwój środowiskowy jest kluczowym obszarem strategii ESG, SYSTEM 3E równie mocno podkreśla w niej znaczenie aspektów społecznych i ładu korporacyjnego. Firma jest zaangażowana w tworzenie pozytywnego wpływu społecznego oraz zapewnienie solidnych praktyk zarządzania, które wspierają jej cele zrównoważonego rozwoju.
- Zaangażowanie i Rozwój Pracowników
SYSTEM 3E zdaje sobie sprawę, że sukces w realizacji celów ESG zależy od zaangażowania i motywacji pracowników. Firma opracowała kompleksowy program, który obejmuje szkolenie kadry z zakresu praktyk zrównoważonego rozwoju, możliwości rozwoju zawodowego oraz inicjatywy promujące zdrowie i dobrostan. Tworząc w organizacji kulturę innowacji i zrównoważonego rozwoju, SYSTEM 3E zapewnia, że jego zespół jest zintegrowany z celami ESG i zmotywowany do wkładania wysiłku w realizację środowiskowych zobowiązań firmy.
- Etyczne Praktyki Biznesowe
SYSTEM 3E przestrzega najwyższych standardów etycznych praktyk biznesowych, niezbędnych do utrzymania zaufania interesariuszy i zapewnienia długoterminowego sukcesu. Firma ustanowiła silne ramy zarządzania, które nadzorują inicjatywy ESG. Dedykowany zespół jest odpowiedzialny za ustalanie celów zrównoważonego rozwoju, monitorowanie postępów oraz zapewnienie, że kwestie ESG są uwzględniane we wszystkich aspektach działalności firmy. Centralnym elementem podejścia SYSTEM 3E do zarządzania są przejrzystość i odpowiedzialność, a także regularne raportowanie wyników ESG do interesariuszy.
- Zaangażowanie w Ciągłe Doskonalenie
Podejście SYSTEM 3E do ESG nie jest statyczne, a firma jest zaangażowana w ciągłe doskonalenie swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. SYSTEM 3E regularnie przegląda i aktualizuje strategię ESG, w celu zapewnienia jej zgodności z najnowszymi najlepszymi praktykami w zakresie ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Gwarantuje to, że SYSTEM 3E nie tylko sprosta obecnym wyzwaniom zrównoważonego rozwoju, ale także będzie przygotowany na przyszłe kwestie środowiskowe i społeczne.
SYSTEM 3E buduje zieloną przyszłość, włączając zasady ESG we wszystkie aspekty działalności. Realizując przyjętą strategię ESG firma osiągnie zeroemisyjność w swojej działalności za kilka lat. Biorąc pod uwagę strategię biznesową, zakładającą internacjonalizację na rynkach USA, Australii, Japonii, Korei Południowej oraz wybranych krajów europejskich, emisje związane z branżą budowlaną zostaną znacząco obniżone, nawet do 100 mln ton oszczędności CO2 w 2030 roku. Dzięki zaangażowaniu w redukcję emisji dwutlenku węgla, poszanowanie zasobów wodnych, zrównoważone zarządzanie zasobami oraz promowanie gospodarki obiegu zamkniętego, firma wykonuje znaczące kroki w kierunku ochrony planety. Jednocześnie, skupienie się przez SYSTEM 3E na odpowiedzialności społecznej i silnym ładzie korporacyjnym zapewnia, że działania na rzecz zrównoważonego rozwoju wspierane są przez zaangażowany zespół i kierowane przez etyczne praktyki biznesowe. W miarę jak SYSTEM 3E rozwija swoją strategię ESG, stanowi wzór dla innych firm, jak przewodzić w zrównoważonym rozwoju środowiskowym, tworząc jednocześnie długoterminową wartość dla wszystkich interesariuszy.
Patryk Bolimowski, PhD
Head of Research and Development System 3E