Energa, należąca do Grupy Orlen, sukcesywnie powiększa swój potencjał w zakresie energetyki odnawialnej. W ostatnich dniach sfinalizowała przejęcie od Greenvolt zespołu farm fotowoltaicznych Opalenica. W przyszłym roku firma odda do użytku nową instalację PV o mocy 130 MW w gminie Kotla.
Podpisana pod koniec sierpnia umowa o przeniesieniu udziałów zespołu farm Opalenica kończy procedurę rozpoczętą jeszcze w czerwcu 2023 roku. Energa Wytwarzanie i portugalska Grupa Greenvolt zawarły wówczas wstępne porozumienie o nabyciu spółek rozwijających projekty OZE o łącznej mocy 58 MW.
W następstwie umowy, a także po spełnieniu wszystkich warunków zawieszających, kilka dni temu zrealizowano część transakcji obejmującą przejęcie farm fotowoltaicznych, na który składają się instalacje PV o łącznej mocy ok. 22 MW. Kluczowe warunki dotyczyły ich należytego wybudowania oraz uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej. Finalizacja kolejnej części umowy, dotyczącej nabycia instalacji hybrydowej Sompolno, w ramach której przejęta ma zostać farma wiatrowa o mocy ok. 26 MW i farma fotowoltaiczna o mocy ok. 10 MW, jest spodziewana jeszcze w tym roku.
Przejęcie instalacji od Greenvolt to tylko jedno z kilku ostatnich przedsięwzięć Grupy Energa zwiększających jej moce w zakresie OZE. Na początku roku Energa Wytwarzanie zakończyła budowę pięciu małych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda: PV Samolubie I i II oraz PV Pierzchały w woj. warmińsko-mazurskim; PV Czernikowo+ w woj. kujawsko-pomorskim oraz PV Przykona w woj. wielkopolskim. Zastosowano w nich panele wyprodukowane w technologii bifacjalnej, umożliwiające wytwarzanie energii elektrycznej ze światła pozyskanego z dwóch stron.
Niedawno Energia rozpoczęła budowę swojej największej farmy fotowoltaiczna o mocy 130 MW w dolnośląskiej gminie Kotla niedaleko Głogowa. Będzie ona produkować energię dla ponad 60 tys. gospodarstw domowych. Obecnie trwa tam montaż konstrukcji wsporczej, a także prace związane z budową dróg wewnętrznych i ogrodzenia. Harmonogram zakłada oddanie instalacji do eksploatacji przed końcem 2025 roku.