Przewodnik po legislacji ESG to publikacja, która powstaje w ramach projektu realizowanego przez Kampanię 17 Celów, Szkołę Główną Handlową w Warszawie i Grupę Roboczą ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, działającą w ramach Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Wkrótce zostanie zaprezentowana jego pełna ostateczna wersja.
Rozmowa z rektorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dr. hab. Piotrem Wachowiakiem, prof. SGH
Jaki jest cel tego przedsięwzięcia? W jaki sposób ułatwi on sprawne poruszanie się w gąszczu przepisów i dyrektyw związanych ze zrównoważonym rozwojem?
Złożoność lawinowo przybywających przepisów dotyczących ESG jest bardzo duża a nieznajomość prawa nikogo nie może tłumaczyć. Zdecydowaliśmy się zebrać w jednym miejscu przepisy i regulacje europejskie i wynikające z nich polskie implementacje. Chcemy ułatwić poruszanie się po nich przedsiębiorcom tworząc ich mapę. Pod nią podczepione są linki prowadzące do konkretnych 41 aktów prawnych, dyrektyw i regulacji. Dzięki temu przedsiębiorcom łatwiej się będzie do nich dostosować. To potężny zasób wiedzy, który od nas dostaną. Te przepisy są momentami na tyle skomplikowane, że nawet wśród twórców Przewodnika trwają dyskusje na interpretacją niektórych z nich. Naszym zadaniem jest takie ich przedstawienie, by był to produkt jak najbardziej przejrzysty i wartościowy dla odbiorców.
Jak duży team pracował nad projektem? Jaka była rola ekspertów Szkoły Głównej Handlowej?
Nad projektem pracuje kilka osób z SGH, Kampanii 17 Celów i ministerialnej Grupy roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. Mapa regulacji ESG wraz z osią czasu ich obowiązywania zostały opublikowane już 25 września 2024 podczas Światowego Dnia Działania. Teraz przygotowujemy się do pokazania pełnej wersji wydawnictwa, która zawierać będzie pogłębioną analizę wybranych aktów prawnych oraz komentarze ekspertów. Jego debiut najprawdopodobniej będzie miał miejsce w pierwszej połowie listopada. Przy okazji chciałem wyróżnić kierownika Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG w SGH Pana Piotra Glena, który z powodzeniem koordynuje cały projekt po stronie Uczelni.
Nowe regulacje cały czas dochodzą. Czy mapa będzie na bieżąco aktualizowana?
Oczywiście, bo bez tego projekt nie miałby sensu. Regulacji przybywa i każdy przedsiębiorca będzie miał o nich najświeższą wiedzę. Z tego też powodu dokument będzie dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej. Ponadto będzie ogólnodostępny i darmowy. To jeden z filarów naszej uczelni czyli działalności na rzecz społeczeństwa.
Czy przedsiębiorca po lekturze Mapy Regulacji ESG będzie mógł z kimś skonsultować swoją wiedze? Czy może liczyć na wsparcie praktyków przy wdrażaniu ich w życie?
Analizy przepisów dokonują bardzo dobrzy prawnicy. Ponadto tworząc przewodnik zasięgamy opinii niemal wszystkich ministerstw, by uniknąć błędów. Ponieważ mapa będzie wydana online, z regularnym wprowadzaniem na bieżąco ewentualnych poprawek nie powinno być problemów.
Dziękuję za rozmowę.