Perpetual Next Conversions oraz Neo Energy Group sfinalizowały umowę o joint venture i stworzą w całej Polsce sieć biogazowni

Perpetual Next Conversions i Neo Energy Group – dwie znane firmy w sektorze biogazowym sfinalizowały umowę joint venture. Dzięki współpracy ma powstać największa w Polsce sieć zakładów przetwarzających odpady organiczne. Co najmniej 2 wspólne projekty wystartują jeszcze w tym roku.

O zamiarze rozpoczęcia współpracy firmy informowały na początku tego roku. Teraz decyzję sfinalizowano. Obaj partnerzy to przedsiębiorstwa z bogatym doświadczeniem w branży energetycznej i OZE. Neo Energy Group to deweloper i operator odnawialnych źródeł energii należący do holdingu Neo Investments. Działa na rynku od 18 lat i jest znany z udanych projektów wiatrowych w Marszewie i Tolkowcu, a także realizacji dużych farm fotowoltaicznych jak wielkopolska Przykona – jedna z największych tego typu instalacji w Polsce o mocy 200 MW. W skład NEG wchodzi spółka Neo Bio Energy, będąca wiodącym producentem energii z biogazu składowiskowego, zarządzająca 30 elektrowniami o łacznej mocy 17 MW.

Z kolei Perpetual Next Conversions to holenderska firma specjalizująca się w przekształcaniu surowców ubocznych w energię, działająca m.in. w Wielkiej Brytanii, Belgii, USA, Estonii i Polsce, także prowadząca biogazownie na bazie substratów organicznych.

– Zawarcie tej umowy to kluczowy krok na drodze do budowy nowoczesnej i zrównoważonej gospodarki odpadami w Polsce. Od lat z sukcesem przekształcamy odpady składowiskowe w biogaz, a teraz łączymy siły z tak doświadczonym partnerem jak Perpetual Next, by dokonać prawdziwej rewolucji na polskim rynku biogazu i biometanu. Biogazownie oferują unikalną możliwość przekształcania odpadów w zieloną energię i ekologiczne paliwa, a nasza współpraca pozwoli w pełni wykorzystać ten potencjał na jeszcze szerszą skalę. Razem będziemy rozwijać innowacyjne projekty biogazowe, które przyniosą realne korzyści dla całego kraju – powiedział Piotr Beaupré, CEO Neo Energy Group.

Przedstawiciele obu firm podkreślają, że celem współpracy jest utworzenie sieci nowoczesnych i wysoce wydajnych biogazowni. Według szacunków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na bazie samych tylko zasobów rolniczych w Polsce można produkować ponad 7,8 mld m3 biogazu (2 GW) rocznie. Przy uwzględnieniu substratów z przetwórstwa spożywczego potencjał byłby nawet dwukrotnie wyższy, ale obecnie jest wykorzystywany tylko w ograniczonym zakresie. Biogazownie pomagają rozwiązać problemy związane z gospodarką odpadami organicznymi, produkując biogaz, który następnie jest przetwarzany na ciepło, energię elektryczną lub biopaliwa, w tym biometan, a także dostarczając nawóz regularnie stosowany w rolnictwie.

– Polski rynek ma ogromny potencjał, co widać po rosnącym w ostatnich latach zainteresowaniu zagranicznych inwestorów. To, co wyróżnia Perpetual Next, to nasza współpraca z tak solidnym graczem jak Neo Energy Group. Dzięki temu partnerstwu możemy szybko skalować i realizować zaawansowane projekty. W przeciwieństwie do wielu firm, które koncentrują się wyłącznie na biogazowniach rolniczych, my mamy szerszą wizję. Naszym celem jest nie tylko rozwój biogazowni, ale także tworzenie instalacji, które kompleksowo rozwiązują problem odpadów organicznych w różnych sektorach, przekształcając je w czystą energię i zasoby – wyjaśnił Rene Buwalda, CEO Perpetual Next.

Ambitny plan firm zakłada rozwijanie nowoczesnych przemysłowych biogazowni, które zrewolucjonizują polski rynek energii. W ramach dwóch pierwszych projektów zamierzają przetworzyć rocznie około 80 000 ton bioodpadów, które w innym wypadku trafiłyby na składowiska, uwalniając szkodliwe gazy cieplarniane. Liczba odpowiada odpadom generowanym przez ponad 1,5 miliona Polaków.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.