Donald Trump hamuje ESG, Donald Tusk przyznaje, że mamy problem

W kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał obniżenie cen paliw dla zwykłych Amerykanów i wspieranie inwestycji konwencjonalnej energetyki. Odejście od proklimatycznej polityki Joego Bidena może być wstrząsem również po drugiej stronie Oceanu w kontekście Zielonego Ładu. — Europejska gospodarka nie wytrzyma takiej konkurencji i tak tanich nośników energii — wskazuje dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista z UKSW w programie Onet Rano Finansowo. Premier Tusk przyznaje, że restrykcyjne regulacje dotyczące CO2 są także polskim problemem.

W poprzedniej kadencji Donald Trump wypowiedział klimatyczne porozumienie paryskie. Tak zapewne będzie i tym razem. — Myślę, że znowu Stany Zjednoczone staną w kontrze do tych wszystkich pomysłów (…). Myślę, że on będzie twierdził, że wystąpi i będzie przekonywał Amerykanów, że zaraz po tym, jak obejmie urząd 20 stycznia, to wszystko się zakończy, bo to po prostu dławi amerykańską gospodarkę — spekuluje ekspert. Jego zdaniem Europa będzie miała problem. — Myślę tu np. o Europejskim Zielonym Ładzie, który będzie musiał teraz być zweryfikowany i to na poważnie, ponieważ europejska gospodarka nie wytrzyma takiej konkurencji i tak tanich nośników energii, chociażby właśnie tutaj ze strony Stanów Zjednoczonych — ocenia ekspert.

Co ciekawe swe podejście do zielonego ładu zaczął też zmieniać na bardziej konserwatywne premier Polski Donald Tusk.

– Długo myślałem, czy to powiedzieć tak wprost, ale powiem: niektóre założenia dotyczące emisji CO2 rozbrajają europejską gospodarkę – stwierdził na konferencji prasowej po powrocie z nieformalnego szczytu UE w Budapeszcie.

– Zmiana w Stanach Zjednoczonych może także oznaczać, przynajmniej na początku, zwiększenie jeszcze konkurencyjności gospodarki amerykańskiej, szczególnie ze względu na ceny energii. To nie jest tylko nasz problem – zaznaczył. Uderzył tutaj w poprzednią ekipę rządzącą. – My mamy problem, bo warto mieć świadomość ile dziesiątek miliardów, a właściwie setek miliardów poszło na zmarnowanie i nie zostało wykorzystane na szybszą transformację polskiej energetyki – powiedział.

Nie dość, że Europa ma średnio energię droższą 2,5 razy mniej więcej niż Stany Zjednoczone, to my jesteśmy niestety w czołówce cen energii

– podkreślił Donald Tusk. 

To nie jest fajny wybór, ale nie możemy udawać, że nie stoimy przed tym dylematem. Chcemy mieć tanią energię, chcemy konkurować z resztą świata, chcemy mieć naprawdę konkurencyjną gospodarkę, chcemy, żeby ludzie się czuli bezpiecznie, także w Polsce, jeśli chodzi o ceny energii, to musimy budować taki system, który daje nam szansę na konkurencję, choćby ze Stanami Zjednoczonymi – podkreślił Donald Tusk. 

—————————————————————————————————————

Zapowiedzi prezydenta elekta Donalda Trumpa dotyczące polityki USA w obszarze ESG

  • Wsparcie dla paliw kopalnych:

Polityka Trumpa koncentruje się na zwiększaniu produkcji paliw kopalnych, zobowiązując się do wycofania przepisów ograniczających poszukiwania ropy i gazu.

  • Złagodzenie przepisów dotyczących ochrony środowiska:

Jego administracja traktuje priorytetowo paliwa kopalne, kierując Federalną Komisję Regulacji Energetyki do faworyzowania projektów naftowych i gazowych przy jednoczesnym zmniejszeniu ochrony środowiska.

  • Rozszerzenie eksportu gazu ziemnego:

Trump dąży do zwiększenia eksportu skroplonego gazu ziemnego poprzez wyeliminowanie barier regulacyjnych, ale nacisk na rozwój wydobycia paliw kopalnych komplikuje wysiłki na rzecz dekarbonizacji.

Zdaniem analityczki Tary Irving Donald Trump i Republikanie chcą w apekcie:

Środowiskowym

Wspierać przemysł paliw kopalnych, opowiadając się za deregulacją mającą na celu zwiększenie wydobycia ropy naftowej, gazu i węgla. W latach 2016–2020, za kadencji Trumpa, produkcja ropy naftowej w USA wzrosła o około 30%.

Jeśli chodzi o morską energetykę wiatrową, Trump zapowiedział natychmiastowe wstrzymanie i porzucenie projektów „od pierwszego dnia”.

Jego stanowisko w sprawie paliw kopalnych wzbudziło obawy dotyczące potencjalnego wpływu na klimat i związanego z tym ryzyka dla przedsiębiorstw, łańcuchów dostaw i społeczności.

Inwestorzy będą musieli mieć to na uwadze.

Społecznym

Stawiać wzrost gospodarczy wyżej niż równość społeczną, kładąc mniejszy nacisk na różnorodność, prawa pracownicze i nierówności dochodowe.

Jego administracja cofnęła szereg przepisów regulujących ochronę miejsca pracy i prawa pracownicze oraz utrudniła działalność związków zawodowych.

Jeśli Trump zostanie prezydentem, może to zwiększyć ryzyko dla firm w zakresie niezadowolenia pracowników, wyzwań prawnych i szkód dla reputacji.

Zarządzania

Sprzeciwiać się obowiązkowemu ujawnianiu informacji finansowych związanych z klimatem, argumentując, że przepisy te nałożą niepotrzebne obciążenia na przedsiębiorstwa .Postawa ta stoi w sprzeczności ze światowymi trendami zmierzającymi w kierunku większej przejrzystości.

Zmniejszenie zgodności regulacyjnej może obniżyć koszty dla firm, a tym samym pomóc im osiągnąć większy zysk. Może to jednak również pozostawić inwestorów z mniejszą ilością informacji na temat długoterminowych ryzyk ESG.

Poprzednie znaczące obniżki podatkowe Trumpa, które obniżyły stawkę podatku korporacyjnego z 35% do 21%, przyniosły korzyści głównie dużym korporacjom. Jednak zwiększyły również dług federalny. Kolejny taki ruch może potencjalnie stanowić pewne wyzwania finansowe dla USA w przyszłości.

D.J.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.