Grupa Energa awansowała w Ratingu ESG międzynarodowej agencji Sustainable Fitch. W pięciostopniowej skali ESG Entity Rating spółce przyznano po raz pierwszy w historii ocenę „2”.
Podwyższenie oceny ogólnej to efekt wzrostu – przyznanej Enerdze – punktacji cząstkowej: z 53 na 63 punktów (na 100 możliwych). Przyczyniła się do tego głównie konsekwentna realizacja założonych celów we wszystkich obszarach ESG: środowiska, ładu korporacyjnego i kwestii społecznych.
Na wzmocnienie strategii zrównoważonego rozwoju Grupy wpłynęła zarówno aktualizacja Strategicznego Planu Rozwoju, jak i nowa polityka klimatyczna. Energa zmniejszyła swoją zależność od paliw kopalnych (zgodnie z planem dekarbonizacji), a jej działalność w zakresie dystrybucji energii elektrycznej uznano za zgodną z unijną taksonomią. Znalazło to odzwierciedlenie w wysokiej punktacji dla działalności biznesowej.
Profil środowiskowy Energi uległ poprawie głównie dzięki redukowaniu przez Grupę emisji zgodnie z wcześniej określonymi celami dekarbonizacji. W profilu społecznym agencja dostrzegła zaś m.in. zmniejszenie negatywnego wpływu zewnętrznych ryzyk i incydentów z udziałem Grupy.
Nowy wyższy rating wydany przez Sustainable Fitch to kolejny dowód na zaangażowanie Grupy Energa w zrównoważony rozwój i transformację energetyczną. W październiku Energa przedłużyła wpis do rejestru systemu ekozarządzania i audytu EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) na kolejny rok. Jest on promowanym przez Komisję Europejską, elitarnym i dobrowolnym systemem wiarygodnego raportowania środowiskowego. Stanowi proces ustawicznego doskonalenia i poprawy systemów zarządczych, dzięki którym firmy, osiągając swoje cele biznesowe, jednocześnie uwzględniają niezbędne cele środowiskowe i energetyczne. Energa SA widnieje w EMAS od 2016 r., a cała Grupa jest reprezentowana w rejestrze przez aż 16 spółek. To jedyna tak liczna reprezentacja w EMAS wśród polskich grup energetycznych.
Od 2020 roku Grupa Energa wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Orlen. Jej sieć dystrybucyjna obejmuje swoim zasięgiem jedną czwartą terytorium Polski. W ubiegłym roku Energa dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej, z których 46 procent pochodziło ze źródeł odnawialnych: wiatru, słońca, wody, biomasy i biogazu.