Grupa Polsat Plus zwiększyła do 722 GWh produkcję zielonej energii z wiatru, słońca i biomasy

Od początku 2024 roku Grupa Polsat Plus zwiększyła prawie o połowę produkcję zielonej energii z wiatru, słońca i biomasy, która osiągnęła poziom 722 GWh. Rozpoczęła także testową produkcję zielonego wodoru w Koninie.

Jak poinformowała Grupa, w III kwartale 2024 roku produkcja zielonej energii osiągnęła poziom 301 GWh (81 GWh z wiatru, 32 GWh ze słońca i 188 GWh z biomasy). Łącznie od stycznia wytworzyła 722 GWh zielonej energii (198 GWh z wiatru, 77 GWh ze słońca, 447 GWh z biomasy) czyli prawie połowę więcej niż w 2023 roku.

– W trzecim kwartale wyprodukowaliśmy ponad 300 GWh zielonej energii – o 57 procent więcej niż w ubiegłym roku. Do tego dynamicznego wzrostu przyczyniło się uruchomienie kolejnych farm wiatrowych w Człuchowie i Przyrowie o łącznej mocy 123 MW. Tylko w tym kwartale segment zielonej energii wygenerował 82 mln zł EBITDA i ponad 200 mln zł przez 9 miesięcy. Systematycznie uruchamiamy kolejne moce produkcyjne w OZE. Zgodnie z harmonogramem przebiega budowa największej farmy wiatrowej w Drzeżewie o mocy 139 MW. W Koninie uruchomiliśmy testową produkcję zielonego wodoru i tym samym mamy już pełny łańcuch wartości gospodarki wodorowej – powiedział Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii Grupy Polsat Plus.

Projekty wodorowe to jeden z ważnych segmentów zielonej działalności firmy. Przy elektrowni biomasowej w Koninie powstaje już wytwórnia wodoru, realizowana przez  spółkę Biopaliwa i Wodór. W jego ramach uruchomiono pierwszy elektrolizer PEM o mocy 2,5 MW. Inna spółka zależna Exion Hydrogen Polskie Elektrolizery zaprojektowała prototyp polskiego elektrolizera alkalicznego o mocy 0,5 MW, produkującego 200 kg wodoru dziennie. Urządzenia można łączyć modułowo, zwiększając moce produkcyjne.

Grupa rozwija także infrastrukturę transportu, magazynowania i dystrybucji wodoru. Jej elementem jest sieć ogólnodostępnych stacji wodorowych Neso dla autobusów, aut osobowych i dostawczych. Punkty działają w Warszawie, Rybniku, Gdańsku i Gdyni, a kolejne powstaną wkrótce m.in. w Lublinie i Wrocławiu. Oprócz nich oferuje autobusy z napędem wodorowym Nesobus produkowane w fabryce w Świdniku. Pojazdy trafiły już do Rybnika (20 sztuk) i Gdańska (10 sztuk), a w trakcie realizacji są zamówienia dla Chełma (26 sztuk), Konina (5 sztuk) i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (8 sztuk).

Polsat Plus jest jedną z największych polskich spółek i wiodącą grupą medialno-telekomunikacyjną w Europie Środkowo-Wschodniej. Należą do niej m.in. sieć Plus (spółka Polkomtel), Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat i Grupa Interia. Posiada blisko 6 mln klientów kontraktowych B2B i B2C, a jej spółki świadczą łącznie ponad 20 mln usług. Działalność w segmencie zielonej energii rozpoczęła w 2023 roku, wraz z przejęciem kontroli nad Grupą PAK-PCE.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.