Pierwsze w Polsce zestawienie najważniejszych ekspertek, które wpływają na rozwój ESG w krajowym biznesie

Miesięcznik „My Company Polska” przygotował pierwsze w historii zestawienie najważniejszych specjalistek, które wpływają na rozwój krajowej branży ESG. Na liście znalazło się 15 ekspertek w zakresie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Jak napisano w uzasadnieniu, dokonująca się na naszych oczach rewolucja ESG, ma zdecydowanie kobiecą twarz. Dlatego redakcja zaprezentowała sylwetki specjalistek, które „nadają ton polskiej branży ESG i sprawiają, że coraz trudniej nam wyobrazić sobie biznes bez szacunku dla środowiska, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju”.

Poznajcie polskie ESG Angels!

1. Aleksandra Majda – propagatorka i praktyczka zrównoważonego rozwoju, demaskatorka greenwashingu. Założyła i prowadzi trzy organizacje – hub ekspertów ESG „Go Green. Strategy & Communication”, Stowarzyszenie ESG Impact Network oraz Fundację Obywatele Natury. Pracuje w komitecie ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej, pomaga tworzyć i wdrażać skuteczne strategie zrównoważonego rozwoju. Dba o obecność głosu biznesu w mediach, jest adwokatką procesów transformacyjnych w kierunku czystego przemysłu, rozwija podstawy zielonego ruchu konsumenckiego. Swoją wiedzą dzieli sięm jako wykładowca zagadnienia zrównoważonego rozwoju na SGGW i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Wieloletnia dziennikarka TVN24, Rzeczpospolitej i PAP, była dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, koordynowała komunikację i PR warszawskich biur i jednostek zajmujących się ekologią i zrównoważonym rozwojem.

2. Agnieszka Oleksyn-Wajda – radca prawna z ponad 20-letnim doświadczeniem, obecnie pełnomocniczka rektora ds. ESG na Uczelni Łazarskiego, gdzie kieruje także programem MBA ESG, Instytutem Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska oraz studiami podyplomowymi, w tym programami Prawo Ochrony Środowiska i Klimatu oraz Prawo i Zarządzanie w Zrównoważonym i Cyrkularnym Sektorze Mody. Specjalizuje się w zagadnieniach odpowiedzialnej produkcji oraz konsumpcji i komunikacji. Prowadzi grupy robocze i okrągłe stoły, zwłaszcza dotyczące regulacji dla sektora tekstylnego, wspierając jego transformację w kierunku gospodarki cyrkularnej zarówno w Polsce, jak i na poziomie europejskim. Jest ekspertką UN Global Compact Network Poland. Od 2021 r. z nominacji Komisji Europejskiej pełni funkcję Ambasadorki Paktu Klimatycznego oraz ekspertki projektu KE New European Bauhaus. Jest autorką licznych raportów i publikacji na temat ESG i greenwashingu, występuje też regularnie jako prelegentka, moderatorka i ekspertka na konferencjach branżowych.

3. Weronika Czaplewska – strateżka, ekspertka ds. ESG i zarządzania śladem węglowym firm, organizacji, produktów i samorządów. Współzałożycielka i wiceprezeska Envirly – rozwiązania webowego do zarządzania zrównoważonym rozwojem, raportowaniem ESG, a także śladem węglowym organizacji i produktu. Posiada bogate doświadczenie w budowaniu strategii biznesowych i rozwoju projektów prośrodowiskowych. Ekspertka programu Climate Leadership przy UN Environment. Członkini Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz Komisji Środowiska Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Prezesuje Fundacji Rozwoju Zawodowego Quantitative Finance, której celem jest edukacja w zakresie finansów, w tym zrównoważonego rozwoju. Ukończyła filozofię, ekonomię i matematykę na London School of Economics oraz Uniwersytecie Warszawskim.

4. Magda Stęga – ekspertka w tworzeniu inkluzywnych miejsc pracy dla osób transpłciowych, promotorka równości i różnorodności w biznesie także w niekonwencjonalny sposób. Reprezentowała Polskę w konkursie Miss International Trans 2023 w Belgii. Specjalizuje się m.in. w identyfikowaniu i niwelowaniu nieuświadomionych uprzedzeń (unconscious biases). Stworzyła sesję AMA, gdzie dzieli się doświadczeniem oraz praktycznymi wskazówkami m.in. w zakresie stosowania inkluzywnego języka i zaimków w biznesie. Występowała m.in. w Google podczas Diversity Festival, w Berlinie na panelu Zalando, w Parlamencie Europejskim, na konferencji OutConnect w Londynie oraz w firmach takich jak Ratepay, OLX, Duolingo czy Grammarly. W październiku 2023 r. zaprezentowała na scenie TEDx  wykład „How small actions can have a big impact on Trans Community”.

5. Anna Gorączka – liderka zrównoważonej transformacji w Grupie Allegro odpowiedzialna za rozwój i wdrażanie strategii Grupy w sześciu krajach regionu Europy Środkowej. Finalistka konkursu „Sukces Pisany Szminką” w kategorii dekarbonizacja, współautorka raportów prośrodowiskowych „Ziemianie projektują” i „Ziemianie regulują”. Jej motto życiowe brzmi: „Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie”.

6. Agnieszka Skorupińska – adwokatka z ponad 16-letnim doświadczeniem, partnerka prowadząca praktykę prawa ochrony środowiska i ESG w kancelarii Rymarz Zdort Maruta. Doradza przedsiębiorstwom m.in. w projektach inwestycyjnych oraz aspektach środowiskowych transakcji nieruchomościowych, transakcji fuzji i przejęć oraz procesów finansowania. Specjalizuje się w polskim i unijnym prawie ochrony środowiska, zasobów naturalnych, regulacjach procesu inwestycyjnego, regulacjach z zakresu ESG oraz pozyskiwaniu funduszy unijnych. Jest wiceprzewodniczącą Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej, byłą przewodniczącą grupy roboczej ds. stosowania taksonomii przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Członkini grupy wspierającej prace nad projektem europejskich standardów zrównoważonego raportowania (ESRS) dla giełdowych małych i średnich przedsiębiorstw przy EFRAG. Wykłada w Szkole ESG oraz na studiach podyplomowych ESG i transformacja klimatyczna na SGGW w Warszawie.

7. Magdalena Sułek-Domańska – dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju i relacji zewnętrznych w Dr. Miele Cosmed Group S.A. – giełdowej spółce produkującej kosmetyki i chemię gospodarczą. Doświadczenie zdobywała m.in. w firmie doradczej PwC, UNDP, Danone i ENERIS, tworząc produkty łączące cele biznesowe, środowiskowe i społeczne. Wykładowczyni zrównoważonego marketingu w The Chartered Institute of Marketing, ekspertka ds. ESG Stowarzyszenia Agencji Reklamowych. Wdraża zasady odpowiedzialności biznesu, odpowiadając za raportowanie zasad zrównoważonego rozwoju na GPW i realizując ideę odpowiedzialnej produkcji oraz produktu. Jest liderką Rady ds. ESG przy zarządzie firmy. Laureatka wielu nagród w tym EFFIE, IPRA Golden World Award, Innowator ESG, Sustainable Award i Ludzie, którzy zmieniają biznes. Angażuje się w działania zrównoważonego marketingu, jest społeczną ambasadorką zielonej inteligencji i projektowania uniwersalnego/silver tsunami design.

8. Karolina Opielewicz – członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej, dyrektorka Biura Komunikacji i Rozwoju Biznesu. W KIG pracuje od 2008 r. Inicjatorka m.in. Centrum Kreatywności Targowa, Komitetu ds. ES i platformy cross-border.pl stworzonej we współpracy z Amazon. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Kongresu GreenPact European ESG Summit. Z jej inicjatywy KIG powołała Szkołę ESG oraz rozpoczęła wiele działań wspierających przedsiębiorców w zielonej transformacji. Członkini Sustainable Finance Platform w Brukseli, Rady Dyrektorów oraz Komitetu Budżetowego Eurochambres. W 2024 r. została wiceprzewodniczącą Komitetu ds. Zrównoważonego Rozwoju w Eurochambres. Należy do wielu krajowych i europejskich grup roboczych, które zajmują się zrównoważonym rozwojem m.in. POLSIF, Chapter Zero Poland czy Platformy Zrównoważonych Finansów przy Ministerstwie Finansów.

9. Maria Krawczyńska-Kaczmarek – prezeska zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, liderka, ekspertka, menedżerka i trenerka. Od ponad 10 lat zajmuje się zrównoważonym rozwojem, CSR, ESG i zrównoważonymi finansami. Pełni funkcję Director, Sustainability and Reputational Risk w Standard Chartered Bank. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od marca 2024 r. członkini EFRAG Banking Advisory Panel – ciała doradczego wspierającego przygotowanie sektorowych ESRS. Inicjatorka, członkini założycielka i członkini Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia POLSIF. W latach 2017-2023 odpowiadała za zarządzanie i realizację Strategii Zrównoważonego Rozwoju Banku BNP Paribas i stworzenie w banku obszaru Sustainability. Inicjatorka programu Bank Zielonych Zmian. członkini zarządu Fundacji BNP Paribas.

10. Joanna Dargiewicz-Rożek – członkini zarządu oraz współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia ESG, integratorka środowiska związanego z idą ESG. Jedna z inicjatorek Rady Innowatorów działającej przy PSE, skupiającej liderów zrównoważonej transformacji, przedstawicieli agend rządowych i ministerstw. Ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie CSR, organizatorka i pomysłodawczyni akcji społecznych realizowanych przez międzynarodowe korporacje. Współzałożycielka Agencji Medialnej Strategic Advisors, wcześniej związana z czołowymi polskimi mediami: „Dziennikiem Polska-Europa -Świat”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”, „Gazetą Wyborczą”, tygodnikami „Newsweek”, „Wprost”, „Przekrój” oraz portalem ObserwatorFinansowy.pl należącym do Narodowego Banku Polskiego.

11. Marta Biernacka-Miernik – członkini zarządu i współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia ESG, członkini Komitetu KIG ds. ESG, integratorka środowiska związanego z ideą ESG. Jedna z inicjatorek Rady Innowatorów ESG przy PSE, w której skład wchodzą przedstawiciele dużych firm, organizacji, agend rządowych, instytucji finansowych. Dyrektorka zarządzająca jednej z najdłużej działających na polskim rynku firm PR & Public Affairs w Polsce – Compress SA, partnerką zarządzająca Agencji Medialnej Strategic Advisors. Pracowała dla kilkudziesięciu dużych marek polskich i międzynarodowych. Politolożka i dziennikarka ekonomiczna. Przez pierwsze 10 lat pracy zawodowej była związana z czołowymi polskimi mediami.

12. Zofia Piwowarek – w latach 2019–2023 pracownik ONZ. Jako dyrektorka Programu Climate Positive dzieliła się wiedzą w zakresie polityk ONZ i UE, zwłaszcza działań na styku biznesu, administracji i nauki oraz angażowania sektora prywatnego w realizację celów, polityk i standardów ONZ, przede wszystkim z zakresu transformacji energetycznej, bioróżnorodności, gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonych finansów. Od 2023 r. jako ESG Chapter Leaderka w Santander Bank Polska odpowiada za przełożenia teorii zrównoważonego rozwoju na praktykę, tworzenie zielonych finansowych produktów i rozwiązań dla klientów detalicznych oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Wspiera transformację gospodarki na nisko- i zeroemisyjną oraz współpracuje w zakresie dostosowywania międzynarodowych regulacji ochrony środowiska w Polsce. Co-funderka & Sustainability Mangerka w INTU, którego celem jest transformacja branży mody poprzez naprawy i projektowanie oraz budowanie ekosystemu B2B, wydłużającego cykle życia produktów. inicjatorka Okrągłego Stołu na rzecz Zrównoważonej Mody.

13. Anna Ławniczak – biegła rewident, Associate Partnerka w firmie audytorskiej UHY ECA Audyt Sp. z o.o., należącej do międzynarodowej sieci UHY International. Od roku tworzy i rozwija dział atestacji sprawozdań zrównoważonego rozwoju oraz doradztwa w zakresie ESG i Taksonomii. Zaprojektowała i wdrożyła proces przygotowania informacji niefinansowych dla spółki notowanej na GPW. Wspierała też klienta w kolejnych latach raportowania niefinansowego w zakresie zbierania i raportowania danych. Autorka publikacji na tematy związane m.in. z rachunkowością, ESG, zrównoważonym raportowaniem i raportowaniem niefinansowym. Wykładowczyni studiów podyplomowych dotyczących sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz ESG. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W 2022 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku ESG w praktyce w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Od 2022 r. członkini międzynarodowej grupy w UHY International – ESG SIG, która zajmuje się przygotowaniem standardów audytu sprawozdań zrównoważonego rozwoju dla członków sieci UHY oraz pakietu wsparcia w przygotowaniach sprawozdań zrównoważonego rozwoju dla klientów.

14. Beata Tylman-Nowakowska – dyrektorka Działu Rynku Pierwotnego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odpowiadająca za pozyskiwanie nowych emitentów na rynki prowadzone przez GPW, utrzymanie relacji z emitentami oraz realizację wybranych strategicznych projektów GPW, w tym projektu utworzenia ESG Data Hub. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe na rynku finansowym. W swojej karierze skupiała się na rozwoju biznesów w firmach i instytucjach,  głównie w bankach, firmach inwestycyjnych i towarzystwach funduszy inwestycyjnych.

15. Kamila Wosińska – ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju dotyczącego raportowania niefinansowego, zarządzania danymi ESG, zarządzania projektami zgodności organizacji z wymaganiami regulacyjnymi i standardami raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju (GRI, CSRD, ESRS, Taksonomia). Łączy wyzwania regulacyjne z modelem biznesowym organizacji na poziomie strategicznym, procesowym oraz operacyjnym. Dotyczy to zwłaszcza budowania struktur zarządzania ESG, kształtowania i wdrażania modeli zbierania oraz zarządzania danymi ESG, przygotowywania rocznego raportu pozafinansowego. Jest specjalistką z 15-letnim doświadczeniem zawodowym w budowaniu efektywnych zespołów, planowaniu i wdrażaniu struktur operacyjnych i strategii biznesowych w sektorach IT, SSC, finansów, bankowości, konsultingu.

Kolegom z „My Company Polska” gratulujemy wyboru, a wszystkim ekspertkom życzymy wielu kolejnych sukcesów w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju!

Redakcja esg.pl

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.