Dobre praktyki i współpraca kluczem do rozwoju ESG

Z każdym rokiem w biznesie zwiększa się znaczenie ESG. Widać to zwłaszcza w sektorze finansowym, który odgrywa kluczową rolę w mobilizowaniu kapitału na projekty zrównoważone. Z punktu widzenia sektora finansowego tworzenie i wdrażanie dobrych praktyk ESG jest zarówno szansą, jak i wyzwaniem. Kluczem do sukcesu w tym obszarze jest nie tylko regulacyjne dostosowanie, ale przede wszystkim budowanie współpracy opartej na wymianie wiedzy i doświadczeń.

W gąszczu regulacji

Obszar ESG jest dynamiczny, złożony i wymaga nie tylko działań na poziomie poszczególnych organizacji, ale również całościowego podejścia na poziomie całego rynku.

Przede wszystkim mamy do czynienia ze złożonym otoczeniem regulacyjnym. Taksonomia UE czy SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation) są bardzo szczegółowe i obejmują szeroki zakres aspektów, od ujawniania informacji niefinansowych po określenie kryteriów działań zrównoważonych. Wysoki poziom złożoności tych przepisów wynika przede wszystkim stąd, iż dotyczą one bardzo szerokiego spektrum działalności przedsiębiorstw. Ponadto mówimy o stosunkowo dużej liczbie obowiązujących regulacji – od strategii, dyrektyw i rozporządzeń na poziomie europejskim po ustawy i nowelizacje, które implementują je do polskiego porządku prawnego. W praktyce oznacza to, że firmy muszą spełnić wymagania wynikające z kilku regulacji jednocześnie. Co więcej, każdy sektor spotyka się z wyzwaniami specyficznymi dla charakteru dla danej branży – w sektorze finansowym będą to np. SFDR i MiFID II i IDD (dyrektywa do. Dystrybucji ubezpieczeń), w sektorze produkcyjnym i przemysłowym – m.in. SUP Directive, czyli dyrektywa o ograniczeniu zużycia plastiku, czy Rozporządzenie REACH dot. kontroli użycia substancji chemicznych, a w branży rolno-spożywczej strategia Farm to Fork (Strategia od pola do stołu). Przykładów można wymieniać znacznie więcej, natomiast w efekcie firmy i organizacje stoją przed wyzwaniem zrozumienia i wdrożenia tych regulacji tak, aby były one nie tylko zgodne z prawem, ale jednocześnie wspierały efektywne i zrównoważone strategie działania – wyjaśnia Katarzyna Szołucha, koordynator ds. ESG w PFR TFI.

Po pierwsze współpraca!

Ekspertka podkreśla jednocześnie rolę współpracy w ramach rynku finansowego, której celem jest wypracowanie najlepszych standardów. Tworzenie dobrych praktyk ESG to także dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. Współdziałając, firmy mogą wypracować rozwiązania, które są bardziej skuteczne, innowacyjne i skalowalne. Jak podkreśla:

Oddolne inicjatywy na rynku finansowym, takie jak tworzenie grup roboczych, branżowych koalicji czy wspólne projekty pilotażowe, są jednym z najskuteczniejszych sposobów na przełamywanie barier w implementacji ESG. Wspólna praca nad wyzwaniami, jakimi są np. dekarbonizacja portfeli inwestycyjnych czy przeciwdziałanie greenwashingowi, pozwala nie tylko zidentyfikować najlepsze praktyki, ale także przyspiesza ich implementację w skali całego rynku. Banki, fundusze inwestycyjne czy ubezpieczyciele mogą wspólnie wypracowywać kryteria oceny ryzyk środowiskowych, społecznych i zarządczych. Wspólne standardy minimalizują koszty adaptacji regulacyjnych oraz wspierają budowanie zaufania klientów i inwestorów. Dzięki nim rynek finansowy może mówić wspólnym językiem w obszarze ESG.

Razem możemy więcej

Grupy robocze oraz stowarzyszenia, takie jak UN Global Compact czy organizacje branżowe, które wspólnie opracowują wytyczne i narzędzia, by wspierać wdrażanie zasad ESG w praktyce – to przykłady inicjatyw o szerokiej skali działania. Dzięki nim możliwe jest nie tylko przyspieszenie zmian, ale także uniknięcie błędów w procesie transformacji. Niemniej jednak, lokalne rynki potrzebują rozwiązań dostosowanych do specyfiki swoich wyzwań. Na przykład w Polsce wciąż brakuje m.in.  ram umożliwiających integrację zasad ESG w sektorze MŚP. Nie oznacza to, że w Polsce zupełnie brakuje przedsięwzięć w obszarze dobrych praktyk ESG.  Wręcz przeciwnie!  Na krajowym rynku coraz więcej organizacji zajmuje się tematyką ESG i promuje wartości związane ze zrównoważonym rozwojem. Wśród nich na obszarze rynku finansowego skupia się POLSIF. Jest to platforma, która łączy instytucje finansowe, firmy i ekspertów, którzy wspólnie pracują nad wprowadzaniem zasad zrównoważonego rozwoju w sektorze finansowym. Jednym z kluczowych działań POLSIF jest organizacja Sustainable Finance Forum – pierwszej w Polsce konferencji w pełni poświęconej ESG i zrównoważonym finansom, która zgromadziła ekspertów z Polski i Europy, stając się przestrzenią do wymiany doświadczeń i prezentowania najlepszych praktyk.

POLSIF prowadzi także inicjatywy edukacyjne – we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego opracowano program studiów podyplomowych Zrównoważone Finanse dla Sektora Finansowego, który wkrótce ruszy, umożliwiając specjalistom zdobycie praktycznej wiedzy potrzebnej do wdrażania ESG. Ważną przestrzenią dialogu jest także podcast POLSIF Talks, który promuje tematy związane z ESG oraz zrównoważonym rozwojem.

PFR TFI przystąpiło do PolSIF jako partner wspierający już na początku 2024 r. To dla nas ważny krok w kierunku promowania zrównoważonych inwestycji w Polsce i Europie. Razem z czołowymi inwestorami instytucjonalnymi i podmiotami rynku finansowego chcemy realnie wpływać na pozytywne zmiany w branży. Naszym celem jest wspieranie i wdrażanie najlepszych praktyk, które pomogą przekształcić sektor finansowy w bardziej zrównoważony.  Kierując się naszymi wartościami, którymi są m.in. partnerstwo, rozwój i współpraca, chcemy uczestniczyć w transformacji sektora finansowego w kierunku bardziej zrównoważonego, współtworzyć i promować najlepsze praktyki, a także uczestniczyć w konsultacjach i dzieleniu się wiedzą – mówi Katarzyna Szołucha, komentując powody, dla których PFR TFI przystąpiło do PolSIF.

Dlaczego współpraca rynku jest kluczem do rozwoju dobrych praktyk ESG? Bo tylko poprzez wspólną pracę i dzielenie się wiedzą możemy osiągnąć rzeczywiste zmiany. Transformacja rynku finansowego w kierunku zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania, współpracy i wymiany wiedzy. Tworzenie dobrych praktyk ESG nie jest jednorazowym działaniem – to proces, który wymaga ciągłej aktualizacji i dialogu.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.