Liczba instalacji elektrowni wiatrowych na świecie osiągnęła w 2023 r. nowy rekord, zwiększając udział energii odnawialnej w całkowitej produkcji energii do 30%. Chiny nadal są siłą napędową ekspansji energetyki wiatrowej, odpowiadając za prawie 66% globalnych przyrostów mocy w zeszłym roku. Główne farmy wiatrowe w regionach takich jak Mongolia Wewnętrzna i Xinjiang należą do największych na świecie. Na 15 pozycji jest Polska (9,3 MW). która pomimo niesprzyjających regulacji zwiększyła moc elektrowni wiatrowych w ciągu 10 lat o 10,5%.
Daleko ma jednak do Niemiec, które mają zainstalowane siedmiokrotnie większe moce niż Polska.
Chiny pozostają światowym liderem w dziedzinie energii wiatrowej, a ich turbiny wiatrowe mają moc 441 895 megawatów – prawie trzy razy większą niż Stany Zjednoczone, które zajmują drugie miejsce.
Chiny również odnotowały jedne z najwyższych wskaźników wzrostu instalacji turbin wiatrowych w ostatniej dekadzie, ustępując jedynie Brazylii, gdzie chińskie firmy energetyczne aktywnie rozszerzają swoją obecność . Od 2013 r. moc turbin wiatrowych w Brazylii rosła średnio o 29,5% rocznie, a dalsza ekspansja jest przewidywana w przyszłości, wspierana przez politykę rządową zachęcającą do zagranicznych inwestycji w sektorze energetycznym.
W USA moc wiatru wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady, a Teksas, Iowa i Oklahoma są liderami w tej dziedzinie. Warto zauważyć, że sześć stanów USA obecnie generuje ponad jedną trzecią energii elektrycznej z wiatru. Od 2019 r. wiatr stał się największym źródłem energii odnawialnej w kraju, a największa farma wiatrowa obejmuje 100 000 akrów.
Energetyka wiatrowa nadal odnotowuje dynamiczny wzrost na całym świecie, zwłaszcza w Europie, gdzie wiodącymi producentami są takie kraje jak Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Francja i Szwecja.
Na poniższej grafice przedstawiono 15 krajów o największej łącznej mocy zainstalowanych turbin wiatrowych na podstawie danych z raportu Instytutu Energetycznego Statistical Review of World Energy 2024 .