Kielce dostaną wsparcie z programu Horyzont na innowacyjny Zielony Korytarz Przyszłości

Miasto Kielce pozyskało dofinansowanie 600 tys. euro na realizację projektu „Zielony Korytarz Przyszłości”. Jego cel to wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój oraz zwiększenie odporności miasta na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Projekt „Zielony Korytarz Przyszłości” będzie realizowany do końca 2028 roku we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach.

Pozyskane dofinansowanie ma wspierać tworzenie zielonych przestrzeni publicznych z przepuszczalnych nawierzchniami i nowoczesnymi systemami odprowadzania wód opadowych, rewitalizację terenów w mieście poprzez sadzenie drzew, krzewów i innej roślinności, co poprawi mikroklimat; modernizację przestrzeni w celu łagodzenia skutków wysokich temperatur, a także wdrożenie systemów monitoringu w czasie rzeczywistym, wspierających gotowość reagowania w razie ekstremalnych zjawisk pogodowych jak powodzie, susze czy silne wiatry.

Projekt obejmie usunięcie nadmiaru betonowych powierzchni w centrum miasta, stworzenie zielonego korytarza oraz instalację systemów retencyjnych, które zwiększą zdolność do zatrzymywania wody deszczowej i ograniczą ryzyko powodzi. Centrum Kielc stanie się zieloną przestrzenią, w której zieleń nie tylko obniży temperatury, ale także poprawi jakość życia lokalnej społeczności.

– Pozyskaliśmy 600 tysięcy euro na stworzenie zielonego pasażu w miejscu, które dzięki kieleckim radnym niedawno otrzymało nazwę Pasaż Pazdura. To przestrzeń łącząca ulice Astronautów i Zagórską, która przejdzie prawdziwą metamorfozę. To kolejny krok w zazielenianiu naszego miasta – mówi prezydentka Kielc Agata Wojda.

W realizację projektu “Zielony Korytarz Przyszłości” zostaną zaangażowani mieszkańcy poprzez platformę Idea Kielce. Pozwoli ona na udział w procesie projektowania, głosowanie na propozycje oraz zgłaszanie pomysłów i potrzeb dotyczących najbardziej zagrożonych obszarów. Miasto planuje również zastosowanie nowoczesnych metod finansowania, takich jak crowdfunding oraz partnerstwo publiczno-prywatne (PPP), co umożliwi efektywne połączenie zasobów samorządu i sektora prywatnego, zapewniając sprawną realizację projektu oraz podział korzyści.

Władze miasta mają nadzieję, że „Zielony Korytarz Przyszłości” przyczyni się do transformacji centrum Kielc w zieloną oazę, a dzięki uzyskanemu dofinansowaniu i wsparciu lokalnej społeczności staną się one krajowym liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju miejskiego.

Program Ramowy Horyzont, z którego zostanie dofinansowany kielecki projekt, to największy w historii UE program w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego realizacja obejmuje lata 2021-2027, a budżet sięga ponad 93 mld euro. Program implementuje kluczowe polityki UE m.in. Zielony Ład. O środki z Horyzontu mogą ubiegać się m.in. jednostki naukowe, firmy, samorządy oraz NGO’S.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.