Chiny również stawiają na ESG

Firmy notowane na chińskiej giełdzie będą zobowiązane od 2026 r. do raportowania danych ESG. Sektor finansowy wspiera zielone projekty, a dobrowolne ujawnienia ESG zyskują coraz większą popularność. Przestrzeganie standardów oraz raportowanie staje się coraz bardziej powszechne.

Na niedawnej konferencji Central Economic Work Conference przedstawiono kompleksowe i ambitne plany. Jednym z uzgodnionych obszarów zainteresowania jest kontynuacja „ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zmniejszenia zanieczyszczenia, dążenia do zielonego rozwoju i stymulowania wzrostu gospodarczego w sposób skoordynowany oraz przyspieszenie zielonej transformacji w rozwoju gospodarczym i społecznym”.

W 2020 r. Chiny ogłosiły swój cel osiągnięcia szczytu emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i neutralności węglowej do 2060 r., a następnie opublikowały mnóstwo polityk, aby ukierunkować gospodarkę na ten cel, w tym kładąc nacisk na zielone finanse, aby osiągnąć i przyspieszyć zieloną transformację. 

Rok 2024 jest czasami nazywany w Chinach „Rokiem Ujawnień”, ponieważ kilka instrumentów polityki rządowej jednocześnie wprowadza kraj na ścieżkę zwiększonego obowiązkowego i dobrowolnego ujawniania informacji na temat zrównoważonego rozwoju.

Obowiązkowe raportowanie ESG chińskich spółek

W lutym 2024 r., pod auspicjami Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC), trzy chińskie giełdy papierów wartościowych wydały wytyczne dotyczące raportowania ESG, nakazujące spółkom z indeksu SSE 180, indeksu STAR 50, indeksu SZSE 100 i indeksu ChiNext, a także spółkom notowanym na giełdach krajowych i zagranicznych, ujawnienie danych ESG w 2026 r. CSRC zachęca również inne spółki do dobrowolnej publikacji raportów ESG.

W grudniu 2024 r. Chiny opublikowały podstawowe standardy ujawniania zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (Corporate Sustainability Disclosure Standards General Standards).

Zasadniczo są one zgodne z ramami ujawniania informacji Międzynarodowej Rady ds. Standardów Zrównoważonego Rozwoju (ISSB), które wymagają od firm ujawniania informacji związanych z zarządzaniem, strategią, zarządzaniem ryzykiem i szansami, a także wskaźnikami i celami. W przeciwieństwie do standardu ISSB, który przyjmuje przede wszystkim perspektywę istotności finansowej, wytyczne MOF opierają się na zasadzie podwójnej istotności, która ocenia wpływ ESG na finanse firmy, a także na wyniki ESG.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.