Według raportu „Międzynarodowy Barometr ESG” przygotowanego przez Ayming już 61 proc. firm w Polsce objętych obowiązkiem raportowania deklaruje, że spełnia wymogi dyrektywy CSRD, natomiast 31 proc. zamierza je spełnić w ciągu najbliższego roku. W ubiegłorocznym badaniu zgodność z wymogami wskazało zaledwie 25 proc.
Od 2025 roku obowiązek raportowania ESG objął firmy spełniające dwa z trzech kryteriów, takich jak: zatrudnienie powyżej 250 pracowników, przychody przekraczające 50 mln euro czy też aktywa o wartości 25 mln euro.
Przeprowadzone badania pokazują, że w Polsce 13% firm inwestuje ponad 10% swoich przychodów w zrównoważony rozwój, z kolei 83% przeznacza na ten cel ponad 5%. Brak środków stanowi poważną barierę dla 31% polskich przedsiębiorstw.
Raport wskazuje, że przedsiębiorstwa koncentrują się na wdrażaniu takich działań jak: edukacja i zaangażowanie pracowników, automatyzacja procesów oraz zarządzanie ryzykiem ESG, w tym klimatycznym. Za główny efekt wdrażania strategii ESG firmy wskazują satysfakcję klientów oraz poprawę wizerunku marki.
Polskie firmy zapytane w badaniu, które rozwiązania technologiczne mogłyby znacząco przyspieszyć transformację ESG w ich organizacjach najczęściej wskazywały na sztuczną inteligencję (AI) i uczenie maszynowe (ML) – te technologie wybrało 37% respondentów. Ich zastosowanie pozwala na optymalizację procesów operacyjnych, zaawansowaną analizę danych oraz doskonalenie strategii ESG.
Z kolei 31% przebadanych w raporcie firm wskazało technologie związane z odnawialnymi źródłami energii, takie jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne jako kluczowe narzędzia do redukcji emisji i poprawy efektywności energetycznej.
Badanie do raportu Ayming „Międzynarodowy Barometr ESG”, objęło firmy zatrudniające ponad 250 osób, które od tego roku są zobowiązane do raportowania niefinansowego zgodnie ze standardami CSRD.