PGE planuje budowę do 2035 roku ponad 80 magazynów energii o pojemności powyżej 10 GWh

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. stawia na magazynowanie energii. Jej plany do 2035 roku obejmują nowe magazyny o łącznej pojemności ponad 10 000 MWh, których wartość wyniesie około 18 mld złotych.

Projekty rozwojowe w zakresie magazynowania energii zaprezentowano dziś podczas spotkania w warszawskiej Elektrowni Powiśle z udziałem ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego, minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski oraz władz Grupy PGE. Pojawili się na niej także przedstawiciele partnerów z Polski i zagranicy m.in. PSE oraz koreańskiej LG Energy Solution.

Obecnie Grupa PGE posiada magazyny energii o pojemności blisko 7000 MWh. Planowane inwestycje zwiększą ją w ciągu 10 lat do ponad 17 000 MWh. Obejmą przede wszystkim sześć wielkoskalowych magazynów bateryjnych o łącznej pojemności ponad 4000 MWh, w tym ME Żarnowiec (woj. pomorskie) o mocy 262 MW i pojemności 981 MWh. Kolejne PGE chce wybudować w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie) Rybniku (woj. śląskie), Rogowcu (woj. łódzkie) oraz w Krakowie (woj. małopolskie). Dodatkowo Spółka pracuje nad projektem 75 rozproszonych magazynów energii elektrycznej na terenie całej Polski o łącznej pojemności ponad 6000 MWh.

– Wraz ze wzrostem udziału produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym rośnie zapotrzebowanie na nowe usługi, mające zapewnić stabilne i bezpieczne dostawy energii. Magazyny energii stanowią istotny element transformacji energetycznej Polski, wspierając realizację celów klimatycznych i uniezależniając naszą gospodarkę od importu paliw kopalnych – powiedział Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych. – Realizacja ambitnych planów inwestycyjnych PGE przyczyni się do zmniejszenia emisyjności polskiej gospodarki, a tym samym zwiększy jej konkurencyjność na rynku europejskim i światowym

– Magazyny energii to klucz do skutecznej transformacji energetycznej. Nie możemy mówić o dalszym rozwoju energetyki odnawialnej bez równoległych dużych inwestycji w magazynowanie. Tylko poprzez jednoczesny rozwój obu tych segmentów będziemy mogli zapewnić bezpieczne dostawy zielonej energii elektrycznej dla odbiorców. Dlatego teraz w Grupie PGE będziemy mocno stawiać na inwestycje zarówno w wielkoskalowe magazyny bateryjne, jak i te mniejsze, rozproszone po całym kraju. Nasze plany na najbliższą dekadę zakładają budowę ponad 80 nowych magazynów o łącznej pojemności przekraczającej 10 000 MWh.  W ten sposób w 2035 roku łączna pojemność magazynów w naszej Grupie wzrośnie do ponad 17 000 MWh, co oznacza, że będziemy mogli z nich zasilić 2,5 mln polskich gospodarstw domowych przez 24 h. Inwestując, przyczynimy się też do efektywnej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego poprzez zapewnienie rezerwy mocy w postaci magazynów energii, które, w okresie wzrostu zapotrzebowania, będą oddawały wyprodukowaną z OZE energię do sieci. W efekcie zwiększymy wykorzystanie instalacji OZE i doprowadzimy do ograniczenia skoków cen energii na giełdzie i tym samym obniżenia kosztów jej zakupu przez odbiorców – zapowiedział Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Najbardziej zaawansowanym projektem z zakresu magazynowania energii w Grupie PGE jest Magazyn Energii Żarnowiec o mocy 262 MW i pojemności ok. 981 MWh. Będzie to największy magazyn energii w Polsce i jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Inwestycję wykona LG Energy Solution Wrocław, z którym dwa tygodnie temu PGE podpisała umowę o wartości 1,555 mld zł brutto. Zakończenie budowy przewidziane jest na 2027 rok. W grudniu ub.r. magazyn uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy na rok 2029. W ramach finansowania projektu Grupa PGE złożyła wniosek o środki z Krajowego Planu Odbudowy. Nadzór nad realizacją tego projektu sprawuje spółka z Grupy PGE – PGE Energia Odnawialna.

– Projekt magazynu w Żarnowcu stanowi jedną z najbardziej znaczących inicjatyw w zakresie systemów magazynowania energii (ESS) realizowanych przez LG Energy Solution na rynku europejskim. Wprowadzając na rynek produkty oparte na technologii LFP, zaprojektowane specjalnie z myślą o rynku europejskim, oraz wykorzystując nasze lokalne zasoby produkcyjne, zmaksymalizowaliśmy wartość oferowaną klientom. Czujemy się zaszczyceni możliwością wspierania procesu transformacji energetycznej w Polsce dzięki tej umowie. W dalszej perspektywie będziemy nadal dostarczać naszym klientom optymalne rozwiązania oraz intensyfikować rozwój naszej działalności ESS w Europie – podsumował Hyung Kim, Prezes ESS w LG Energy Solution.

Magazyn Energii Żarnowiec powstanie w pobliżu największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej. Pionierski projekt otrzymał już, jako pierwszy w kraju, promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej. Za dwa lata wspomoże stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, przyczyniająć się do obniżenia cen na rynku energii oraz umacniając pozycję PGE jako lidera w zakresie magazynowania energii.

PGE jest krajowym liderem w magazynowaniu energii, posiadając blisko 90% udział w elektrowniach szczytowo-pompowych w Polsce. Należą do niej cztery obiekty tego typu o łącznej pojemności blisko 7000 MWh, w tym największa w Polsce elektrownia w Żarnowcu, Porąbka-Żar, Dychów i Solina. W Grupie funkcjonują także dwa bateryjne magazyny energii, pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu, magazyn energii na Górze Żor uruchomiony przez  spółkę PGE Energia Odnawialna oraz magazyn energii w Garbcach koło Wrocławia wybudowany przez PGE Energetyka Kolejowa.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.