Innowacyjny “Węzeł Hybrydowy – Prosument Ciepła” razem z Veolią Warszawa

Warszawa to pierwsze miasto na świecie, w którym wdrażany jest system pozwalający odbiorcom ciepła na aktywny udział w rynku. Dzięki rozwiązaniu “Węzeł Hybrydowy –  Prosument Ciepła” klienci Veolii mogą nie tylko pobierać ciepło z sieci, ale również sprzedawać ciepło własnej produkcji, powstające z lokalnych źródeł energii lub odzysku. To nowy model zarządzania energią cieplną, w którym budynki przestają być tylko odbiorcami, a stają się aktywnymi producentami ciepła

Projekt „Węzeł Hybrydowy – Prosument Ciepła” to innowacyjne rozwiązanie, a jednocześnie nowy model współpracy oferowany od zeszłego roku przez spółkę Veolia Energia Warszawa. Nawiązuje do znanej już na rynku funkcji prosumenta, tym razem jednak produkującego energię cieplną a nie elektryczną. Polega na wytwarzaniu przez klienta ciepła w dowolnej instalacji OZE: pompie ciepła, kolektorze słonecznym, pompie ciepła z fotowoltaiką, odzysku ciepła z produkcji chłodu lub innej, a następnie jego sprzedaży operatorowi, która zasila nią system dystrybucyjny, pełniący w tym wypadku rolę “ogromnego” magazynu ciepła. Za wyprodukowane ciepło Veolia płaci dostawcy atrakcyjne wynagrodzenie w wysokości 80% ceny taryfowej dla wytwórcy ciepła.

Z propozycji mogą skorzystać wszystkie podmioty podłączone do warszawskiej sieci ciepłowniczej, niezależnie od branży lub zajmowanego obiektu. W tym celu firma zorganizowała już serię spotkań z zarządcami nieruchomości, przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i deweloperów. Oferuje także indywidualne konsultacje, które pozwolą zrozumieć na czym polega nowe rozwiązanie i jak działa węzeł hybrydowy.

Ciepło niepotrzebne latem, niezbędne zimą

Na powstanie projektu wpłynęła m.in. specyfika instalacji OZE pracujących najefektywniej w warunkach ciepłej i słonecznej aury, kiedy zużywamy najmniej ciepła. Odbiorcy nie ogrzewają mieszkań, a w związku z wyjazdami potrzebują mniejszej ilości ciepłej wody. Powstaje w związku z tym problem zagospodarowania energii cieplnej, a także niewykorzystania zainstalowanej mocy pomp ciepła. W przypadku kolektorów słonecznych, wyzwanie jest tym większe – działają one zawsze, kiedy świeci słońce, a brak odbioru ciepła grozi uszkodzeniem instalacji solarnej.

Rozwiązaniem jest nowy model biznesowy „Węzeł Hybrydowy – Prosument Ciepła”, w ramach którego klient zawiera z Veolią umowę o sprzedaży całości wyprodukowanego ciepła (np. latem), a odbiera je z powrotem – i w potrzebnej dla siebie ilości – kiedy jest mu niezbędne (np. zimą).

Veolia umożliwia również zagospodarowanie ciepła odpadowego np. z agregatów klimatyzacyjnych. Do tej pory chodziły one wnętrza, a zabrane ciepło rozpraszały w powietrzu poza budynkiem tworząc lokalne wyspy ciepła. Teraz ciepło odpadowe może być zakupione przez operatora i przekazane do sieci dystrybucyjnej co oznacza dla właściciela urządzeń chłodniczych dodatkowy przychód.

Jak działa “Węzeł Hybrydowy – Prosument Ciepła”?

Jak podkreślają eksperci warszawskiej Veolii, tworząc swoje rozwiązanie postanowili połączyć prostotę i niezawodność działania.

“Węzeł Hybrydowy – Prosument Ciepła” to w dużym skrócie zestawienie dwóch elementów: klasycznego węzła cieplnego czyli zestawu urządzeń służących do odbioru ciepła z sieci dystrybucyjnej oraz instalacji wytwórczej ciepła odnawialnego lub odpadowego, także podłączonej do sieci, która wprowadza do niej całość wyprodukowanego ciepła. Oba funkcjonują niezależnie od siebie co gwarantuje stałe i niezagrożone dostawy. Łącznikiem między tymi komponentami jest nasza sieć ciepłownicza zapewniająca im optymalne i efektywne działanie – wyjaśnia Maciej Dąbrowski, kierownik Wydziału Rozwoju i Transformacji Energetycznej Veolia Energia Warszawa.

Realizacja “Węzła Hybrydowego – Prosumenta Ciepła” przebiega jak każdy proces inwestycyjny: jest poprzedzona koncepcją i biznesplanem, na podstawie których zapada decyzja, a następnie powstaje projekt wykonawczy.

 – Uczestniczymy w nim już w fazie wstępnej od początku ściśle współpracując z klientem. Analizujemy potencjał sieci w miejscu przyłączenia, optymalizujemy wspólnie profil produkcji instalacji OZE, aby pracowała przez cały rok z maksymalną mocą. Ponieważ jest to nowy innowacyjny projekt, zależy nam, żeby właściciel instalacji otrzymał wszystkie potrzebne dane, podjął decyzję o współpracy świadomie i przekonał się, że przyniesie mu ona realne wymierne korzyści – dodaje Maciej Dąbrowski.

Jakie korzyści i zalety

Dzięki innowacyjnej konstrukcji “Węzeł Hybrydowy – Prosument Ciepła” umożliwia odbiorcy jednocześnie bycie konsumentem i prosumentem. W jednym miejscu sieć dostarcza klientowi niezbędne ciepło, a w drugim produkuje on i wprowadza do sieci ciepło w ilości większej niż potrzebuje w danym momencie. Za dostarczone ciepło klient otrzymuje wynagrodzenie.

Inne korzyści dla odbiorców to zapewnienie do 100 procent zapotrzebowania na ciepło pochodzące z odnawialnych źródeł energii i minimalizacja wpływu budynku na środowisko naturalne. Istotne są również wysoka sprawność wytwarzania ciepła przekładająca się na poprawę efektywności energetycznej i oszczędność kosztów ciepła dla budynku, obniżenie emisyjności oraz możliwość wykorzystania ciepła odpadowego, a więc ponowne zużycie energii, która zostałaby utracona. W ten sposób realizujemy założenia gospodarki o obiegu zamkniętym – dodaje Wojciech Kuc, kierownik projektu ds. komercjalizacji w Veolia Energia Warszawa.

Zdaniem specjalistów wdrożenie u odbiorcy “Węzła Hybrydowego – Prosumenta Ciepła” to kompleksowe rozwiązanie łączące korzyści ekonomiczne, środowiskowe i operacyjne, co przekłada się na zwiększenie wartości nieruchomości, a w przypadku firmy także jej konkurencyjności.

Nasze rozwiązanie było projektowane od początku pod kątem wyzwań związanych z transformacją energetyczną i zrównoważonym rozwojem. Jej kierunki są jasno określone: zmniejszenie udziału paliw kopalnych, w tym na cele grzewcze, a zwiększenie udziału energii odnawialnej i odpadowej. Dążymy również do zeroemisyjności, przy czym jako dystrybutor musimy utrzymać status systemu ciepłowniczego efektywnego energetycznie. Żeby to osiągnąć, należy zwiększać stopniowo w sieci udział ciepła odnawialnego i odpadowego, żeby dojść w 2050 roku do poziomu 100 procent. Skala wyzwań jest więc gigantyczna. Podobne stoją przed naszymi odbiorcami. Powinniśmy więc ze sobą współpracować, żeby osiągnąć efekt synergii przy optymalnych nakładach. Trzeba szukać rozwiązań wykorzystujących istniejącą infrastrukturę, a jednym z  nich jest właśnie “Węzeł Hybrydowy – Prosument Ciepła” – wyjaśnia Maciej Dąbrowski.

Pierwsi prosumenci ciepła w Warszawie już są

Veolia Energia Warszawa S.A. zaoferowała innowacyjne rozwiązanie m.in. właścicielom biurowców, obiektów handlowych, budynków wielorodzinnych i placówkom użyteczności publicznej. W planach jest realizacja kilku kluczowych przedsięwzięć, które posłużą jako modelowe przykłady skuteczności węzła hybrydowego. Wśród pierwszych stołecznych prosumentów ciepła znalazła się Czerska 8/10 sp. z o.o., która podpisała z Veolią umowę dotyczącą instalacji węzła w siedzibie Agory, wydawcy m.in. Gazety Wyborczej. Na jej mocy operator kupi energię cieplną odzyskaną z klimatyzacji, która trafi do sieci dystrybucyjnej.

Warszawski rynek energetyczny notuje znaczący wzrost zainteresowania nowoczesnymi rozwiązaniami ciepłowniczymi, co przekłada się na rosnącą liczbę kontraktów wdrożeniowych. Szczególnie wśród podmiotów poszukujących sposobów na optymalizację kosztów energii, redukcję śladu węglowego oraz poprawę wskaźników środowiskowych, w szczególności współczynnika energii pierwotnej. Oferowane rozwiązania cieszą się popularnością zwłaszcza wśród firm, które mimo ograniczonej przestrzeni lub możliwości inwestycyjnych, dążą do implementacji innowacyjnych technologii energetycznych – podkreśla Wojciech Kuc.

Należąca do Grupy Veolia spółka Veolia Energia Warszawa zarządza największą w Unii Europejskiej siecią ciepłowniczą o długości 1900 km. Dostarcza ciepło systemowe zaspokajając w tym zakresie 80 procent potrzeb Warszawy. Spółka realizuje założenia polityki zrównoważonego rozwoju Grupy, czuwa nad bezpieczeństwem i pewnością dostaw ciepła, dbając o właściwe funkcjonowanie stołecznej sieci ciepłowniczej i tysięcy węzłów cieplnych. W Polsce Veolia zatrudnia ponad 4,6 tys. pracowników, prowadzi działalność w 123 miejscowościach, a w 58 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi. Należą do niej spółki: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Energy Contracting Poland, Veolia Industry Polska, Veolia EKOZEC, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich firmy zależne.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.