Konieczna racjonalizacja niektórych celów polityki energetyczno-klimatycznej UE

Europa stoi przed wyzwaniem globalnej rywalizacji technologicznej. Kluczowe znaczenie mają inwestycje w nowe technologie, rozwój zielonej gospodarki oraz wsparcie dla rodzimych firm, które przełożą się na wzrost konkurencyjności gospodarczej – wskazywali uczestnicy VI Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, który odbył się w Warszawie.

„Zgodnie z opublikowaną strategią Grupy ORLEN do roku 2035 staramy się łączyć biznes tradycyjny, na którym zbudowane jest bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo paliwowe państwa i regionu z wymogami związanymi z koniecznością transformacji” – stwierdził Jakub Ruszel, dyrektor wykonawczy ds. regulacji i zgodności w ORLEN. Podkreślił też, że na te cele ORLEN przeznaczy rekordowe wydatki na poziomie ponad 180 miliardów złotych do roku 2035 roku.

Paneliści starali się pokazać, jakie mechanizmy mogą pomóc Europie pozostać konkurencyjną w perspektywie globalnej przy zachowaniu wysokich standardów ekologicznych i społecznych. Sugerowali, na jakie sektory gospodarki powinna postawić Europa w globalnej rywalizacji i jaka powinna być rola państwa w gospodarce.

„To, na co wskazujemy, to konieczność zracjonalizowania niektórych celów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej – tak, aby była ona do udźwignięcia przez europejski przemysł, przez europejskie społeczeństwo” – mówił podczas dyskusji Jakub Ruszel.

Przedstawiciel ORLENU wskazał, w jakich obszarach powinny nastąpić szybkie modyfikacje, aby osiągnąć zamierzone cele. „Mam na myśli większą elastyczność, swobodę w wyborze technologii, dzięki którym możemy realizować proces dekarbonizacyjny, proces redukcji emisji. Konieczne jest również powiększenie zasobów finansowych, które są niezbędne, wręcz potrzebne nie tylko małym i średnim, ale także dużym przedsiębiorcom, na których te cele są nałożone” – powiedział Jakub Ruszel.

Jak przekazał dyrektor Ruszel, takie ogromne firmy jak ORLEN „powinny zachować zdolność do transformacji”. „Powinniśmy cały czas posiadać wystarczające zdolności organizacyjne, finansowanie oraz dostęp do technologii, jak i możliwość ich rozwijania, aby transformację realizować. Zbyt szybka, zbyt odważna ścieżka transformacyjna może zaburzać procesy związane z utrzymaniem zdolności finansowej czy też funkcjonowanie na rynku, co teraz obserwujemy w Unii Europejskiej” – wskazał dyrektor Ruszel.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.