Dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych ws. redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym – taki cel ma przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli Prawa geologicznego i górniczego. Organem odpowiedzialnym za monitorowanie i egzekwowanie przepisów metanowych będzie Prezes WUG.
Kancelaria premiera poinformowała, że Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez resort przemysłu projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego.
Unijne rozporządzenia ws. redukcji emisji metanu obowiązuje od 4 sierpnia ub.r. Przepisy te obejmują emisje pochodzące z sektora ropy naftowej, gazu ziemnego oraz węgla, wprowadzane do obrotu w UE. KPRM podkreśliła, że metan jest gazem cieplarnianym, będącym na drugim miejscu (po dwutlenku węgla) pod względem ogólnego wkładu w zmianę klimatu oraz odpowiedzialnym za ok. jedną trzecią obecnego ocieplenia.
Zgodnie z projektem noweli Prezes Wyższego Urzędu Górniczego będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie stosowania unijnych przepisów dotyczących metanu. Nowa kompetencja Prezesa WUG będzie miała zastosowanie do działalności geologicznej i górniczej polegającej m.in. na: poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż węglowodorów oraz wydobywaniu węglowodorów ze złóż na lądzie i morzu; podziemnym bezzbiornikowym magazynowaniu gazu ziemnego; wydobywaniu węgla brunatnego; wydobywaniu węgla kamiennego, w tym koksującego.
Nowe przepisy dotyczą również dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
Rozporządzenie metanowe UE zawiera przepisy dotyczące m.in. obowiązków wykonywania pomiarów, kwantyfikacji, raportowania i weryfikacji emisji metanu w sektorze energetycznym, a także działań zmierzających do redukcji tych emisji.
Jak wcześniej informowało Ministerstwo Przemysłu, przepisy rozporządzenia w Polsce mają zastosowanie do: poszukiwania lub rozpoznawania złóż węglowodorów, wydobywania węglowodorów, podziemnego magazynowania gazu ziemnego, regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego, przetwarzania, przesyłu i dystrybucji gazu ziemnego, wydobycia węgla brunatnego, wydobycia węgla kamiennego (w tym koksującego), zlikwidowanych lub opuszczonych podziemnych kopalń węgla, nieczynnych odwiertów, a także importu ropy, gazu oraz węgla.
Rozporządzenie nakłada w tym zakresie obowiązek przyjęcia przez kraje członkowskie przepisów służących jego wykonaniu, w tym kar w razie naruszeń oraz instytucji skargi – w razie naruszeń potencjalnych. Rozporządzenie przewiduje także m.in., że do 5 sierpnia br. państwa członkowskie ustanowią i podadzą do wiadomości wykazy odwiertów czy zamkniętych podziemnych kopalń węgla.
Resort przemysłu tłumaczył wcześniej, że taka zmiana Prawa geologicznego i górniczego (umocowanie Prezesa WUG) służy najpilniejszemu zastosowaniu rozporządzenia metanowego w Polsce. Z kolei drugi etap (kompleksowy i poddany szerokim konsultacjom publicznym i opiniowaniu) ma finalnie zapewnić stosowanie rozporządzenia w całości. (PAP)