Rekordowy odpływ z zielonych funduszy.

Po raz pierwszy w historii inwestorzy z Europy zmniejszyli zaangażowanie w fundusze inwestycyjne i fundusze ETF inwestujące zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju. ESG staje się coraz mniej popularną doktryną na rynku kapitałowym, co widać już było wcześniej w innych częściach świata – pisze Bankier.pl

W pierwszym kwartale bieżącego roku inwestorzy na całym świecie wycofali rekordową kwotę 8,6 mld USD netto z funduszy ESG. Chociaż inwestorzy z USA redukują zaangażowanie w te fundusze dziesiąty kwartał z rzędu, tym razem o 6,1 mld dol., a w ślad za nimi podążają Azjaci, to Europejczycy po raz pierwszy od 2018 roku stali się sprzedawcami netto, wycofując 1,2 mld USD.

Jeszcze w IV kwartale inwestorzy w Europie zapewnili 20,4 mld dol. wpływów netto, przesądzając o tym, że globalne napływy do funduszy ESG wyniosły 18,1 mld dol. – podał portal Morningstar. Postawa europejskich inwestorów może sygnalizować zmianę trendu, o tyle poważną, że 84 proc. z 3,2 bln dolarów zgromadzonych w funduszach ESG na całym świecie, przypadało właśnie na Stary Kontynent.

 Z kolei „Financial Times” przypomina, że ESG spotkało się z krytyką ze strony prawicowych środowisk politycznych, które twierdzą, że kładzie ono większy nacisk na kontrowersyjne kwestie społeczne i polityczne niż na zyski finansowe. Najmocniej sprzeciw ten wybrzmiał od samego prezydenta USA. Nowa administracja zaatakowała różnorodność i integrację we wszystkich ich formach, a także wycofała Stany Zjednoczone z porozumienia paryskiego i ograniczyła finansowanie USAID.

BlackRock, największa na świecie firma zarządzająca aktywami, zdecydowała o wycofaniu się z Net-Zero Asset Managers initiative – organizacji skupiającej firmy inwestycyjne, które zobowiązały się do lokowania środków zgodnie z celami klimatycznymi. Z inicjatywy wycofały się też wielkie amerykańskie banki, w tym Bank of America, Morgan Stanley, Citigroup, JP Morgan i Goldman Sachs. Inni poszli jeszcze dalej i np. bank Wells Fargo całkowicie zrezygnowała ze swojego celu osiągnięcia zerowej emisji netto we wszystkich finansowanych przez siebie portfelach do 2050 r.

O ile Europa trzymała się swojej polityki zrównoważonego rozwoju mimo pojawiających się przeciwności, to twarde stanowisko zmiękczył opór dotyczący tradycyjnej niechęci funduszy ESG, banków i firm inwestycyjnych do inwestowania w spółki zbrojeniowe. Ta kwestia nabrała znaczenia w kontekście dążenia do zwiększenia bezpieczeństwa na kontynencie. Do tej pory, jak donosił swego czasu Bloomberg, finansowanie przemysłu zbrojeniowego oparte było głównie o banki amerykańskie. Kredytodawcy, także w Polsce zaczynają jednak zmieniać podejście.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.