Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna złożyła wniosek do URE o koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej dla farmy fotowoltaicznej Szprotawa. Farma o łącznej powierzchni ponad 76 ha ma zwiększyć moce wytwórcze spółki zainstalowane w PV do 149 MW od drugiego półrocza 2025 r.
Polenergia, polska prywatna grupa energetyczna, rozpoczęła rozruch technologiczny farmy fotowoltaicznej Szprotawa. “Do Urzędu Regulacji Energetyki został złożony wniosek o wydanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej. Proces udzielania koncesji może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni” – poinformowała spółka. Dodała, że projekt o mocy 67 MW zlokalizowany jest w gminach Szprotawa oraz Niegosławice w woj. lubuskim.
“Szprotawa będzie największą inwestycją fotowoltaiczną w Grupie Polenergia. Farma o łącznej powierzchni ponad 76 ha zwiększy nasze moce wytwórcze zainstalowane w PV do 149 MW od drugiego półrocza 2025 r, a całkowita moc OZE Polenergii wzrośnie do 641 MW” – podkreślił prezes Polenergii Adam Purwin, cytowany w komunikacie.
Polenergia wskazała, że farma fotowoltaiczna Szprotawa podzielona jest na dwie części (Szprotawa I i Szprotawa II), na które składa się ponad 107 tys. nowoczesnych dwustronnych modułów o łącznej powierzchni ponad 300 tys. kw. “Najdłuższe rzędy paneli mają blisko 600 m. Na terenie farm działa 214 falowników (zamieniających prąd stały na prąd zmienny) oraz 10 stacji średniego napięcia (z transformatorami podwyższającymi napięcie generowanego prądu)” – opisała inwestycję spółka.
“Zgodnie z przyjętą strategią, nadal zamierzamy umacniać swoją pozycję w tym segmencie poprzez m.in. rozwój wiatrowych i fotowoltaicznych aktywów wytwórczych, ale też wykorzystanie magazynów energii” – przekazał członek zarządu Polenergii odpowiedzialny za m.in. rozwój energetyki lądowej Łukasz Buczyński.
Budowa farm Szprotawa I i II trwała od marca do grudnia 2024. Obiekty uzyskały warunki przyłączenia w 2021 r. W pobliżu farmy fotowoltaicznej znajduje się także należąca do Grupy Polenergia farma wiatrowa Mycielin. To oddzielny podmiot, dysponujący własną infrastrukturą przyłączeniową.
W ramach grupy Polenergia działa 13 farm wiatrowych i sześć fotowoltaicznych o łącznej mocy wytwórczej na poziomie 574 MW. Po uruchomieniu farm Szprotawa łączna moc lądowych aktywów Polenergii wzrośnie do 641 MW, a liczba farm fotowoltaicznych – do ośmiu.