Wyobraź sobie miasto, w którym nowoczesność splata się z troską o środowisko i lokalną społeczność. Taką wizję realizuje Veolia Energia Warszawa, od lat angażując się w projekty, które przekształcają stolicę w zielone miasto przyszłości. Wybierz się z nami w podróż po zielonej Warszawie. To tutaj innowacje i dbałość o przyrodę idą ze sobą w parze!
Warszawa na zielonej mapie Europy Czy wiesz, że Warszawa to jedno z najbardziej zielonych miast w Europie? Z 80 parkami, ogrodami botanicznymi, skwerami, zieleńcami, ogrodami działkowymi i lasami, które zajmują blisko 40% jej powierzchni, stolica Polski zajęła 5. miejsce w rankingu „The Greenest Cities in Europe” w 2025 roku, wyprzedzając takie metropolie jak Amsterdam, Wiedeń czy Oslo. Co więcej, Warszawa jest jedyną stolicą na Starym Kontynencie położoną w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego – Kampinoskiego Parku Narodowego!
Veolia GreenUp!
W 2023 roku w Warszawie zasadzono 100 tysięcy nowych drzew. W tej zielonej transformacji uczestniczy nie tylko samorząd, ale także firmy, a wśród nich Veolia Energia Warszawa. Firma nie tylko realizuje innowacyjne inwestycje ciepłownicze, takie jak „Węzeł Hybrydowy – Prosument Ciepła”, ale także wspiera środowisko naturalne poprzez liczne projekty, w tym te dotyczące drzewostanu miasta.
Ekologia to nie tylko wielkie programy, ale także lokalne inicjatywy, które polepszają stan środowiska i warunki do życia mieszkańców. Uczestniczymy w przekształcaniu Warszawy w miasto, gdzie ochrona środowiska i klimatu idą w parze z rozwojem technologicznym i działaniami na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. W ten sposób realizujemy ogólnoświatową strategię Veolii, zawartą w haśle „Green up” – podkreślił Paweł Orlof, prezes zarządu Veolia Energia Warszawa
Kocham Warszawę – łapię deszczówkę
To jeden z największych i najważniejszych projektów ekologicznych realizowanych od 2021 r. w Warszawie przez Veolię
W ramach wsparcia m.st. Warszawy w budowaniu zielonej stolicy, Veolia Energia Warszawa zainicjowała i wdrożyła projekt, który jest odpowiedzią na problemy retencji wody w miastach.
Do tej pory projekt miał już 4 odsłony, a Veolia pracuje nad kolejnymi etapami.
Jak dotąd program został zrealizowany w 50 miejskich przedszkolach i 12 szkołach, a także na terenie Warszawskiego ZOO. Ponadto “Kocham Warszawę – łapię deszczówkę”, to współfinansowanie budowy ogrodów deszczowych w Parku linearnym nad Południową Obwodnicą Warszawy.
Od początku projekt jest objęty Patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.
Dotychczasowe działania, to nasadzenia łącznie niemal 1000 drzew, krzewów i bylin, montaż 152 zbiorników na deszczówkę oraz profesjonalne materiały edukacyjne przygotowane dla nauczycieli, w tym 24 profesjonalne makiety edukacyjne dla szkół i przedszkoli do prowadzenia zajęć o Odnawialnych Źródłach Energii.
Ważni dla dzielnicy – zielone pomniki dla zasłużonych warszawiaków
Kolejną zieloną inicjatywą Veolii Energii Warszawa jest projekt „Ważni dla dzielnicy”. Ideą tego przedsięwzięcia jest uhonorowanie osób zasłużonych nie tylko dla lokalnej społeczności. Każdemu z 3 bohaterów wytypowanych przez władze danej dzielnicy dedykowane jest drzewo i tablica pamiątkowa.
Celem projektu jest przybliżanie postaci, których działania warto nagłaśniać. Dodatkowo drzewa jako żywe pomniki ufundowane przez Veolię są kolejnych krokiem w kierunku zazieleniania stolicy.
Projekt został już zrealizowany w 4 dzielnicach Warszawy.
- Bielany: Lipy holenderskie upamiętniają rzeźbiarza Jerzego Jarnuszkiewicza, Marynę Falską (nauczycielkę, współtwórczynię sierocińca „Nasz Dom” z Januszem Korczakiem) oraz Romana Duszka (grafika, autora logotypów m.in. PLL LOT i warszawskiego metra).
- Praga Południe: Klony i jesiony honorują Irenę Radziwiłł (terapeutkę, współzałożycielkę fundacji „Opiekuńcze Skrzydła”), Jana Kazimierza Kossakowskiego (społecznika, żołnierza Armii Krajowej) oraz Feliksa Waśkiewicza (kapitana, podharcmistrza, żołnierza AK, autora publikacji „Okruchy historii Miejsca pamięci Pragi-Południe”).
- Żoliborz: Klony i jawory upamiętniają Alinę Janowską (aktorkę), Marię Kownacką (pisarkę) oraz Halinę Skibniewską (architektkę, projektantkę osiedla „Sady Żoliborskie”).
- Ursynów: Graby kolumnowe dedykowano Andrzejowi Bukowieckiemu (filmoznawcy, legendzie kultury dzielnicy), Andrzejowi Rogińskiemu (redaktorowi naczelnemu lokalnego tygodnika „Południe”) oraz dziennikarzowi Maciejowi Mazurowi.
Bioróżnorodność na Pradze – ożywianie miejskich zakątków
Jednym z najnowszych projektów Veolii Warszawa, realizowanym we współpracy z Fundacją Veolia Polska, UNEP/GRID oraz Stowarzyszeniem Porozumienie dla Pragi, jest „Bioróżnorodność na Pradze”. Projekt ten, stworzony z myślą o Pradze Północ – dzielnicy, w której historia spotyka się z nowoczesnością, pełnej starych zabudowań i urokliwych podwórek – wspiera oddolne inicjatywy sąsiedzkie na rzecz przyrody.
W ramach programu grantowego, mieszkańcy mogą otrzymywać do 20 tysięcy złotych na zieloną rewitalizację podwórek i przestrzeni publicznych, zgodnie z zasadami bioróżnorodności. Celem jest nie tylko poprawa estetyki, ale również zwiększenie liczby siedlisk dla rodzimych gatunków roślin i zwierząt poprzez sadzenie nowych roślin, tworzenie łąk kwietnych oraz budowanie domków dla ptaków czy owadów. Dla mieszkańców organizowane są również warsztaty z edukacji ekologicznej i spotkania terenowe.
Projekt wystartował w zeszłym roku. Niebawem będzie można podziwiać jego efekty. Na wielu podwórkach zostanie uporządkowana zieleń, pojawią się nowe nasadzenia, zbiorniki na deszczówkę, warzywniki, zielniki i mini sady owocowe, a obok nich ławeczki i miejsca odpoczynku.
Dzięki projektowi lokalne społeczności mogą nie tylko poprawić stan środowiska w swoim najbliższym otoczeniu, ale także wzmocnić relacje sąsiedzkie i włączyć się aktywnie w proces zazieleniania całej Warszawy, która staje się przestrzenią coraz bardziej różnorodną pod względem przyrodniczym – powiedziała Marzena Wiśniewska, koordynator ds. komunikacji w Veolia Energia Warszawa.
Dbamy o starodrzew Warszawy
Kolejnym ważnym działaniem Veolii, realizowanym wspólnie z Zarządem Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy, jest projekt „Dbamy o starodrzew Warszawy”. W przeciwieństwie do przedsięwzięć skupiających się na nowych nasadzeniach, ten projekt koncentruje się na pielęgnacji najstarszych drzew, mających ponad 100 lat. Te wiekowe drzewa, będące świadkami historii miasta, doskonale redukują CO2 i hałas, obniżają temperaturę w lecie, oczyszczają powietrze, absorbują deszcz i wspierają bioróżnorodność. Dla przykładu, stuletni buk potrafi wyprodukować rocznie 3500 kg tlenu, co odpowiada ilości tlenu wytwarzanej przez 1700 dziesięcioletnich drzewek!
Dzięki doświadczonym ogrodnikom i dendrologom, wiekowe drzewa w warszawskich parkach, skwerach i na ulicach są troskliwie doglądane i pielęgnowane, aby przetrwały kolejne dekady. Projekt wzbogaca miejski krajobraz i kształtuje świadomość ekologiczną mieszkańców poprzez filmy i materiały edukacyjne, które pokazują znaczenie dbałości o te żywe pomniki historii.
Rozarium i nowe zielone nasadzenia
Veolia Energia Warszawa sfinansowała również powstanie wyjątkowego rosarium w parku linearnym nad Południową Obwodnicą Warszawy, gdzie pojawiło się ponad 1600 różnorodnych gatunków róż.
Firma wsparła program Zielony Fundusz dla Warszawy, w ramach którego Zarząd Zieleni wykonał nasadzenia różanych krzewów, które doskonale radzą sobie w miejskiej przestrzeni. To m.in.:
- Róża rugby „Bokrarug”: Przyciąga owady i może stanowić schronienie oraz miejsce gniazdowania ptaków.
- Róża gęstokolczasta: Jej pachnące kwiaty przyciągają owady, a owoce stanowią pokarm dla ptaków.
- Dzika róża: Metrowe krzewy tej rośliny przyciągają zapylacze.
Dzięki Veolii pojawiły się również nowe zielone nasadzenia w innych miejscach:
- Żłobek 61 na Gocławiu: Wspólnie z dziećmi posadzono 27 drzew, w tym dwa platany.
- Park Pole Mokotowskie: Przekazano 6 chmielograbów europejskich (gatunku odpornego na niskie temperatury i susze) oraz 240 krzewów, precyzyjnie dobranych do projektu rewitalizacji Pola Mokotowskiego.
- U zbiegu ulic Radzymińskiej i Rozwadowskiego posadziliśmy 540 krzewów ozdobnych w ramach akcji „Zielony Fundusz dla Warszawy”. Krzewy derenia posadzone na powierzchni 180 m kw. mają na celu zasłonięcie naziemnej części instalacji ciepłowniczej, a ponadto są doskonałą alternatywą dla drzew w przestrzeni miejskiej. Są źródłem schronienia i pokarmu dla wielu ptaków i owadów.
Veolia Energia Warszawa udowadnia, że innowacje i zaangażowanie mogą przekształcić miasto w zieloną oazę, gdzie każdy oddech jest czystszy, a każdy krok zbliża nas do harmonii z naturą.