Senacka komisja budżetu i finansów publicznych nie zaproponowała podczas wtorkowego posiedzenia poprawek do nowelizacji odraczającej o dwa lata obowiązek raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju dla części firm.
Chodzi o nowelę ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu dostosowanie przepisów krajowych do unijnej dyrektywy CSRD.
Uchwalona 9 lipca regulacja zakłada odroczenie o dwa lata obowiązku raportowania zrównoważonego rozwoju, czyli ESG, dla części firm.
Zgodnie z nowelizacją firmy tzw. drugiej fali, czyli duże jednostki oraz małe i średnie firmy, będące emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na jednym z rynków regulowanych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, będą zobowiązanie do sporządzania raportów ESG w 2028 (za rok obrotowy 2027). Natomiast jednostki z tzw. trzeciej fali, czyli firmy nienotowane na giełdzie, będą zobowiązane do raportowania zrównoważonego rozwoju będą dopiero w 2029 roku (za rok obrotowy 2028).
Obecne przepisy zakładają, że jednostki z drugiej fali miały raportować ESG w roku przyszłym za 2025 r., zaś z trzeciej grupy miały złożyć raport za rok 2026 w roku 2027.
Nowelizacja zakłada również, że jednostki, dla których sprawozdawczość ESG będzie istotna ze względów na stosowaną strategię biznesową lub potrzebę dostarczenia informacji dla dostawców kapitału, będą mogły dobrowolnie ją sporządzić.
Część firm (z tzw. grupy pierwszej) już raportuje w zakresie ESG. Są to największe przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 500 pracowników (oraz spełniające dodatkowe kryteria przychodowe) oraz firmy, stojące na czele grup, w których zatrudnienie przekracza 500 osób. Te firmy już w tym roku złożyły takie raporty za 2024 r.
Teraz ustawą zajmie się Senat na posiedzeniu plenarnym. (PAP)