W połowie 2027 r. na terenie Rafinerii Gdańskiej planowane jest uruchomienie instalacji do produkcji zielonego wodoru wykorzystującej proces elektrolizy wody – poinformowała we wtorek spółka. Elektrolizer o mocy 5 MW zostanie zrealizowany wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą.
Biuro komunikacji Rafinerii Gdańskiej poinformowało w komunikacie, że elektrolizer o mocy 5 MW powstanie w ramach zrestrukturyzowanej odsłony projektu PureH2, realizowanego przez rafinerię we współpracy z Orlenem i współfinansowanego z unijnego programu Connecting Europe Facility – Transport Blending Facility. Na generalnego wykonawcę projektu wybrano spółkę Electrum.
„Na terenie zakładu działa już instalacja doczyszczania, stacja sprężania i dystrybucji wodoru, a także dwa bateriowozy do jego transportu. Projekt przewiduje również budowę dwóch stacji tankowania” – wyjaśniono.
W informacji podkreślono, że elektrolizer zostanie zrealizowany wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą.
„Zakres prac obejmuje opracowanie dokumentacji koncepcyjnej, projektów budowlanych i wykonawczych, dostawę urządzeń, montaż, uruchomienie instalacji, a także wykonanie robót ziemnych, fundamentowych oraz instalacji sanitarnych, elektrycznych i technologicznych – w tym budowę estakady” – podano.
Zdaniem cytowanego w komunikacie prezesa Rafinerii Gdańskiej Adriana Szkudlarskiego uruchomienie instalacji tego typu pozwoli spółce m.in. zredukować emisyjność procesów oraz zbudować przewagę w obszarze paliw alternatywnych.
„To inwestycja wpisująca się w unijne zielone regulacje, ale przede wszystkim w konkretne potrzeby rynku i sektora transportu. Cieszymy się, że możemy realizować ten projekt z partnerem, który rozumie zarówno technologię, jak i specyfikę pracy w środowisku przemysłowym” – podkreślił Szkudlarski.
Spółka podała, że instalacja będzie produkować 85 kg wodoru na godzinę i zostanie on wykorzystany jako paliwo dla środków transportu.
„W projekcie zastosowana zostanie technologia elektrolizy alkalicznej – sprawdzona, skalowalna i stosowana na całym świecie metoda produkcji zielonego wodoru. Electrum, jako generalny wykonawca, aktywnie uczestniczy w dostosowaniu technologii do specyfiki zakładu, współtworząc schematy technologiczne i integrując rozwiązania w istniejącą infrastrukturę rafinerii” – wskazano w informacji.
Rafineria Gdańska zarządza jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjno-processingowych w tej części Europy. Jego moce przerobowe to ponad 10 mln ton ropy rocznie. Firma zatrudnia obecnie blisko 1,3 tys. pracowników. Będąc spółką joint venture posiada dwóch właścicieli: Orlen oraz Aramco Overseas Company B.V.(PAP)