Bez wdrożenia ESG polskie przedsiębiorstwa będą miały problemy z utrzymaniem konkurencyjności i pozyskaniem finansowania

ESG nie powinno być postrzegane tylko w kategorii obciążeń czy kosztów, bo bez wdrożenia ESG  przedsiębiorstwa będą miały problemy z utrzymaniem konkurencyjności i pozyskaniem finansowania – taka opinia dominowała w wystąpieniach ekspertów podczas Kongresu Zrównoważonej Bankowości. Patronem medialnym wydarzenia był portal esg.pl.

Dwudniowy kongres w Warszawie był pierwszym wydarzeniem w branży finansowej poświęconym wyłacznie zrównoważonemu rozwojowi. Zgromadził kilkuset gości wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele aż trzech resortów: klimatu i środowiska, rozwoju i technologii oraz funduszy i polityki regionalnej, Komisji Europejskiej, ONZ, urzędów, banków i instytucji związanych z finansami i środowiskiem. Oficjalnym organizatorem był Związek Banków Polskich w partnerstwie z NFOŚiGW, PARP, NCBiR, PFR, BIK, Fundacją Polska Bezgotówkowa i Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Gości witał prezes ZBP dr Tadeusz Białek, który podkreślił, że sektor bankowy jest w naszym kraju motorem rozwoju gospodarczego, w tym również zielonej transformacji i zapewnia ponad 80 procent całego zewnętrznego finansowania. Przypomniał, że transformacja energetyczna w UE i Polsce wymaga bardzo dużych nakładów finansowych, a osiągnięcie celów w zakresie klimatu i energii tylko do roku 2030 oznacza koszt 260 mld euro rocznie.

– Zrozumienie potrzeb klientów sektora bankowego i przeznaczenie odpowiednich zasobów na sfinansowanie osiągnięcia celów neutralności klimatycznej jest ogromnym wyzwaniem i odpowiedzialnością całego sektora bankowego. Jako największa izba gospodarcza rynku finansowego od dłuższego czasu dostrzegamy istotną rolę zrównoważonego finansowania. Od lat angażujemy się w procesy legislacyjne na poziomie unijnym i krajowym. Tworzymy stanowisko polskiego sektora bankowego i pracujemy nad wdrażaniem regulacji ESG – powiedział prezes Związku Banków Polskich.

Tadeusz Białek przekonywał, że ESG nie powinno być postrzegane tylko z perspektywy obciążeń i obszernych aktów prawnych, które muszą analizować banki i firmy. Zapowiedział, że Kongres ma służyć poszukiwaniu szans związanych z wdrażaniem regulacji w zakresie zrównoważonego rozwoju, a wnioski z obrad znajdą się w tezach ZBP przygotowywanych na Szczyt Klimatyczny COP 2029 w Baku.

O znaczeniu opinii wszystkich interesariuszy, w tym branży finansowej, dla sprawiedliwej realizacji transformacji energetycznej mówił też wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

– Chcemy, żeby proces legislacyjny i ustawy przeprowadzane przez rząd i parlament w zakresie spraw środowiska, energii i klimatu, uwzględniały wasze zdanie, bo jest to dzisiaj największe wyzwanie dla całej polskiej gospodarki wymagające zarówno kapitału, jak i stabilnych regulacji – stwierdził. – Transformujemy energetykę i gospodarkę, żeby żyć w czystym środowisku, które zagwarantuje nam czyste powietrze, zrównoważony rozwój i wysoką jakość życia.

Do traktowania ESG w kategoriach szans zachęcał też Przemysław Kalinka, ekspert ds. gospodarczych Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 – W dalszej perspektywie czasowej to jest po prostu kwestia konkurencyjności przedsiębiorstwa, bo bez wdrożenia ESG przedsiębiorstwo będzie miało problem z konkurowaniem i dostępem do finansowania. Nie powinniśmy ESG postrzegać tylko jako biurokratycznego obciążenia. ESG jest tylko narzędziem, a nie celem samym w sobie. Celem jest transformacja działalności w kierunku bardziej przyjaznym dla środowiska i społeczeństwu – dodał.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.