Niedaleko kampusu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie powstało niskoemisyjne Ekologiczne Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH

Na skraju parku Pole Mokotowskie, około 400 metrów od kampusu SGH, powstało Centrum Przestrzeni Innowacyjnej Szkoły Głównej Handlowej. Nowoczesny niskoemisyjny budynek zaprojektowano z uwzględnieniem licznych powierzchni zielonych: nasadzeń na dachu, roślin na kondygnacjach i przylegającym terenie. Bazują one na gatunkach endemicznych traw, roślin okrywowych, płożących i krzewów.

Nowy obiekt SGH powstał w miejscu istniejącego budynku. Posiada 2 kondygnacje podziemne i 4 nadziemne. Centrum, zlokalizowane na działce o powierzchni 2,5 tys. m², dysponuje powierzchnią wewnętrzną 9 tys. m² i 1,9 tys. m² zewnętrznej powierzchni zielonej w postaci nasadzeń na dachu, ciągów donic wokół każdej kondygnacji oraz roślin na przylegającym terenie.

Wysoki poziom zazielenienia ogranicza zjawiska miejskich wysp ciepła, a donice obwodowe i rośliny na elewacjach dodatkowo zacieniają wnętrza redukując zapotrzebowanie na energię dla układów chłodzenia przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu użytkowania.

Elewacje budynku zostały przeszklone zapewniając naturalne oświetlenie wnętrz. Zastosowano w nich dwukomorowe (trzyszybowe) pakiety szklane ograniczające straty ciepła oraz przezierne powłoki, o charakterystykach dostosowanych do stron świata, redukujące nadmierne zyski ciepła. Posiadają także rolety zacieniające. Grzane i chłodzone wnętrza są mechanicznie wentylowane, a centrale wentylacyjne wyposażono w układy odzysku energii.

Wnętrze budynku zaprojektowano wokół centralnej, ogólnodostępnej przestrzeni komunikacyjnej i co-workingowej, w której znajdują się dwie ściany zielone – szerokie na 7.5 m i wysokie na 18 m płaszczyzny zróżnicowanych gatunkowo nasadzeń. Łączna powierzchnia zieleni wewnętrznej wynosi 270 m² i pozytywnie wpływa na warunki akustyczne i wilgotnościowe przestrzeni wewnętrznych.

Gospodarka wodą zakłada retencjonowanie wody deszczowej z możliwością jej wykorzystania do podlewania roślin i spłukiwania toalet. W toaletach zastosowano spłuczki z redukcją zużycia wody, a armaturę łazienkową wyposażono w czujniki podczerwieni.

Budynek podłączony jest do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz sieci energetycznej. Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP wynosi 90 kWh/(m² * rok), przy 20% udziale odnawialnych źródeł energii. Globalne i lokalne zużycia mediów są na bieżąco monitorowane, a układy instalacyjne sterowane przy pomocy systemu BMS. Wydajności układów wentylacji, grzania oraz chłodzenia jest dynamicznie dostosowywana do ilości użytkowników w poszczególnych przestrzeniach obiektu.

Elementy oświetlenia wnętrz zapewniają możliwość globalnego i lokalnego dostosowywania natężenia oraz barwy oświetlenia do warunków zewnętrznych.

W wykończeniach wnętrz dominują naturalne materiały – beton o zróżnicowanych fakturach, drewno w postaci parkietów przemysłowych, akustycznych okładzin ściennych i podsufitowych elementów rozpraszających dźwięki oraz sklejkowych zabudów meblarskich. Przeszklenia wewnętrzne i zewnętrzne wykonano z użyciem profili z anodowanego aluminium oraz naturalnej lakierowanej stali.

Ponadto w hali parkingu przewidziano 60 stojaków na rowery oraz szatnię z prysznicami dla rowerzystów. Wszystkie sale dydaktyczne są wyposażone w systemy multimedialne z możliwością transmisji sygnału do innych sal oraz na zewnątrz obiektu. System teletechniczny jest połączony z wewnętrzną siecią uczelni.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.