Grupa TAURON bliżej budowy magazynu energii – Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Rożnowie

TAURON zakończył pierwszy etap prac przygotowawczych budowy magazynu energii – Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Rożnowie. Przeprowadzono już wstępne studium wykonalności, zabezpieczono teren pod inwestycję oraz złożono wniosek o przyłączenie do sieci przesyłowej. Projekt stanowi kolejny krok w kierunku transformacji energetycznej Grupy.

ESP Rożnów II zakłada budowę magazynu energii w postaci elektrowni szczytowo-pompowej, zlokalizowanej w sąsiedztwie Elektrowni Wodnej Rożnów. Spółka dysponuje prawem do terenu pod inwestycję, dzięki umowom dzierżawy zawartym z Lasami Państwowymi i TAURON Ekoenergią, administrującą zbiornikiem w Rożnowie.

Wstępna koncepcja budowy ESP Rożnów II zakłada budowę obiektu o pojemności energetycznej powyżej 3 GWh oraz mocy ok. 700 MW. ​Ma być on także ważnym elementem ochrony przeciwpowodziowej regionu, który przyjmie do 10 procent dopływu fali powodziowej Dunajca do Jeziora Rożnowskiego.

Obecnie trwają prace nad uszczegółowieniem wariantu koncepcji ESP (projekt podstawowy). Ze względu na potencjalne nakłady inwestycyjne w wysokości kilku miliardów złotych, Grupa TAURON rozpoczęła rozmowy na temat możliwości dofinansowania inwestycji w ramach mechanizmów pomocowych oraz współfinansowania z bankami i międzynarodowymi funduszami.

– Mamy wstępne zainteresowanie partnerów biznesowych tą inwestycją. Od jego poziomu, dostępności mechanizmów wsparcia i potwierdzenia założeń dotyczących nakładów inwestycyjnych zależeć będą decyzje o realizacji kolejnych faz projektu – podkreślił Michał Orłowski, Wiceprezes Zarządu TAURON ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju.

Grupa TAURON planuje uzyskanie kompletu pozwoleń oraz decyzję inwestycyjną, natomiast w 2033 rozpoczęcie eksploatacji obiektu.

– Po ostatniej inwestycji w jedną z największych farm wiatrowych w Polsce, inwestycja w ESP Rożnów, jest kolejnym krokiem w kierunku transformacji energetycznej Grupy TAURON. Elektrownia szczytowo-pompowa to wielkoskalowy magazyn energii – dodał Michał Orłowski. – Przewiduje się, że rozwój magazynów będzie skutecznym narzędziem w obliczu potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego poprzez stabilizowanie parametrów pracy sieci oraz produkcję energii wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.

Z końcem września TAURON sfinalizował zakup projektu farmy wiatrowej Miejska Górka o mocy docelowej ok. 190 MW. Inwestycja zostanie sfinalizowana w 2027 roku i zaspokoi zapotrzebowanie na energię blisko 200 tys. gospodarstw domowych. Farma, składająca się z 53 turbin, każda o mocy znamionowej 3,6 MW i wysokości 134 m, będzie drugą co do wielkości instalacją onshore w kraju i największą tego typu inwestycją TAURONA. Projekt Miejska Górka jest w fazie gotowości do budowy, a jego całkowity koszt wyniesie około 1,9 mld zł.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.