W Olsztynie ruszyła budowa nowoczesnej biogazowni, która zwiększy możliwości przetwarzania bioodpadów w województwie warmińsko-mazurskim

W Olsztynie ruszyła budowa nowoczesnej biogazowni, która zwiększy możliwości przetwarzania bioodpadów powstających w województwie warmińsko-mazurskim. To kolejny etap rozbudowy Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Instalacja, której koszt wyniesie 67 milionów zł będzie gotowa pod koniec przyszłego roku.  Obiekt i powiązany z nim system zbierania odpadów biodegradowalnych mają zwiększyć poziom recyklingu w mieście i sąsiadujących gminach. Pozwoli to wykorzystać efektywnie część bioodpadów z Warmińsko-Mazurskiego – regionu tradycyjnie związanego z rolnictwem.

Do inwestycji samorządowcy i eksperci przygotowywali się przez kilka  lat. W tym czasie odwiedzali biogazownie w Polsce i Niemczech i porównywali stosowane tam technologie. Po analizach Zespół Inżynierów Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego postanowił, że w Olsztynie zostanie użyta technologia fermentacja mokra dwustopniowa, w konfiguracji z pełną kogeneracją do 1 MW oraz do 30 tys. ton bioodpadów rocznie.

– Jako samorząd postawiliśmy na nowoczesne, ale sprawdzone rozwiązania w zakresie przetwarzania bioodpadów. Dzięki tej instalacji, ZGOK zwiększy swoje zdolności produkcyjne oraz możliwości rozwoju. Nasza gospodarka odpadami będzie spełniała założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Przed nami konieczność zbudowania dobrze funkcjonującego systemu selektywnej zbiórki bioodpadów, w szczególności odpadów kuchennych – powiedział prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.

Energia elektryczna pozyskana z biogazu zaspokoi całkowicie potrzeby ZGOK w Olsztynie. Nadwyżka trafi natomiast do sieci jako energia ze źródeł odnawialnych.

Dzięki biogazowni Olsztyn i inne gminy w regionie mają szansę zwiększyć poziom recyklingu odpadów komunalnych sięgający w przypadku ZGOK około 30 procent. Tymczasem – zgodnie z dyrektywą UE – w tym roku gminy powinny przetworzyć 45 procent odpadów, a w przyszłym aż 55 procent. Za niespełnienie tego wymogu grożą im kary.

– Odpady bio są ciężkie i jest ich bardzo dużo wśród odpadów, które wytwarzamy. Wyrzucanie odpadów biodegradowalnych do odpadów zmieszanych jest marnotrawstwem. Jeżeli będziemy poprawnie segregować te odpady, umożliwimy naszym gminom uzyskanie odpowiednich poziomów recyklingu i uniknięcie milionowych kar – wyjaśniła główny technolog ZGOK Katarzyna Żurek.

Biogazownia komunalna będzie kolejną inwestycją w Olsztynie związaną z odpadami. Niedawno w mieście powstała jedna jedna z najnowocześniejszych w Europie Środkowej instalacji termicznego przekształcania odpadów wraz z jednoczesnym odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej w elektrowni kogeneracyjnej (ITPO) w wartości blisko 1 mld zł. Uruchomiła ją spółka Dobra Energia dla Olsztyna należąca do francuskiej korporacji inwestycyjnej Meridiam. Elektrociepłownia, której budowę dofinansowały m.in. NFOŚ i PFR, ma przetwarzać odpady nienadające się do recyklingu, z których powstanie ciepło i energia elektryczną pokrywające ponad 30% zapotrzebowania Olsztyna na ciepło.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.