Podczas kongresu GREENPACT. European Summit w Poznaniu odbyła się premiera raportu z trzyletnich badań zespołu z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH pod kierownictwem dr hab. Barbary Ocickiej zatytułowanego „Dojrzałość zarządzania ESG a kryzys klimatyczny. Przedsiębiorstwa – instytucje finansowe – jednostki samorządu terytorialnego”.
Zespół badał wpływ jakości zarządzania aspektami ESG na odporność przedsiębiorstw, instytucji finansowych oraz jednostek samorządu terytorialnego na kryzysy, z którymi mierzyć się musi każda z tych kategorii podmiotów. Zastosowano badania focusowe, wywiady pogłębione oraz badania ankietowe, w których wzięło udział 31 funduszy inwestycyjnych, 100 firm notowanych na GPW i 200 podmiotów jednostek samorządu terytorialnego.
Zebrane materiały posłużyły do stworzenia modeli obrazujących, na ile istotna jest rola regulacji i polityk ESG w życiu funduszy, firm i jednostek samorządu terytorialnego. Naukowcy sprawdzili, czy ekologia, kwestie społeczne i zarządcze stanowią dla nich jedynie zło konieczne i koszt który trzeba ponieść, czy też wykorzystują szanse z nimi związane, a tym samym lepiej przygotowują się do radzenia sobie z negatywnymi zjawiskami.
Wyniki analiz wskazują, że w zakresie adaptacji zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, polski rynek funduszy inwestycyjnych znajduje się na bardzo wczesnym etapie dojrzałości. Część instytucji koncentruje się na implementacji prawnie obowiązującego minimum, nie widząc aktualnie większych korzyści wynikających ze stóp zwrotu czy z popytu na produkty zielone. Wydaje się, że w dłuższym terminie zasadność stosowania czynników ESG w procesie inwestycyjnym może mieć sens, jednak obecnie proces jest zachwiany przez niewystarczająco wysokie stopy zwrotu, brak zadowalającego popytu, niedostatek dobrych jakościowo i wiarygodnych źródeł danych, ratingów, raportów emitentów.
Dla spółek giełdowych autorzy określili na podstawie szeregu zmiennych pięć poziomów dojrzałości oraz wprowadzili indeksy dojrzałości poszczególnych aspektów z wartościami od 1 do 5. Wśród największych spółek giełdowych odnotowano średni poziom dojrzałości o wartości 4,65 przy medianie 4,80. Przedstawiciele tych spółek najwyżej ocenili dojrzałość podmiotów w zakresie integracji ESG w działalności inwestycyjnej (4,73), a relatywnie najniżej zindeksowali dojrzałość w integracji ryzyka ESG w zarządzaniu ryzykiem.
Badacze podkreślają, że w jednostkach samorządu terytorialnego wiele działań związanych ze zrównoważonym rozwojem jest realizowanych głównie z potrzeby spełnienia wymogów ustawowych, a nie z przyjęcia realizacji celu 11. zrównoważonego rozwoju jako priorytetu. Nadal istnieje znacząca potrzeba edukacji w JST w zakresie zrównoważonego rozwoju, szczególnie w kontekście związków między działaniami JST a zasadami ESG. Jednocześnie zainteresowanie zielonym finansowaniem ze strony JST pozostaje niewielkie, co wskazuje na konieczność dalszych działań edukacyjnych i promocyjnych.
Karol Templewicz
Poniżej raport do pobrania