Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał setną umowę na wsparcie zielonej transformacji w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Jej partnerem był Nowy Wiśnicz w Małopolsce.
Z przyznanych środków Nowy Wiśnicz zrefinansuje modernizację i rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, co ograniczy znacząco poziom zanieczyszczeń wody i gleby na terenie miasta i gminy. Przeprowadzona zostanie ponadto rewitalizacja otoczenia szkoły podstawowej, dzięki której powstanie teren zielony wraz z placem zabaw dla dzieci. Zagospodarowanie terenu ożywi dotychczas zaniedbany teren, wpłynie również pozytywnie na rozwój społeczny i integrację lokalnej społeczności, szczególnie dzieci i ich rodziców.
– Setna umowa podpisana w miejscowości liczącej 2750 mieszkańców pokazuje, że wielkość miasta nie ma znaczenia, jeśli inwestycje realizowane z pożyczek przyczyniają się do redukcji negatywnego oddziaływania ludzi na środowisko przyrodnicze, prowadzą do neutralności klimatycznej i poprawiają jakość życia lokalnej społeczności. Jest to niewątpliwie dowód na wysoki poziom organizacji i zaangażowania lokalnych samorządów, a także potwierdzenie słuszności decyzji BGK, aby skoncentrować działania w zakresie tego instrumentu właśnie na Polsce lokalnej, na poziomie powiatowym – powiedziała prof. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego
W ostatnich miesiącach tempo podpisywania kolejnych umów w BGK znacznie przyspieszyło. Łącznie z umową z Nowym Wiśniczem, bank udzielił już 128 pożyczek z których 28 dotyczyło dużych miast. W zakresie wsparcia zielonej transformacji miast, do BGK wpłynęły już wnioski na blisko 800 projektów od ponad 140 różnych podmiotów, o wartości przekraczającej 3,3 mld zł. Liczba wniosków wskazuje, że założenia kamienia milowego na 2024 rok, obejmującego podpisanie 201 umów przez BGK, zostaną prawdopodobnie zrealizowane.
Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast jest instrumentem, z którego skorzystają m.in. jednostki samorządu terytorialnego (JST) i spółki komunalne. Środki można przeznaczyć na przykład na inwestycje w tereny zielone, termomodernizację i odnawialne źródła energii. Pożyczka jest udzielana na okres do 20 lat. Jej oprocentowanie – w zależności od projektu i statusu podmiotu ubiegającego się o środki – to od 0 do 1 proc. W przypadku części projektów możliwe jest też umorzenie 5 proc. kapitału pożyczki. Karencja w spłacie kapitału wynosi do 24 miesięcy od daty zakończenia realizacji inwestycji.
Pożyczka nie wiąże się z prowizją, ani opłatami za jej udzielenie i obsługę. Może sfinansować do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych netto (bez podatku VAT), z zastrzeżeniem posiadania zdolności kredytowej do spłaty. Finansowanie może dotyczyć wyłącznie projektów zgodnych z zasadą Do No Significant Harm (DNSH), która oznacza, że żadne działania finansowane ze środków unijnych nie mogą pogarszać stanu środowiska naturalnego i przyczyniać się do eskalacji kryzysu klimatycznego.