Dostawcy ratingów ESG, którzy mają swoją siedzibę na terenie UE będą musieli uzyskać autoryzację i nadzór Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych ESMA. Rozporządzenie w tej sprawie przyjęła Rada UE.
Ratingi ESG, które są wydawane także dla polskich firm, przedstawiają ocenę działań przedsiębiorstwa w obszarach zrównoważonego rozwoju czyli w zakresie wpływu na środowisko, społeczeństwo i ładu korporacyjnego. Mają one coraz większe znaczenie dla funkcjonowania rynków kapitałowych i wzmacniają zaufanie inwestorów do zrównoważonych produktów inwestycyjnych.
Wniosek w sprawie rozporządzenia przedstawiła w czerwcu 2023 Komisja Europejska, a po osiągnięciu porozumienia z Parlamentem Europejskiej, przyjęła w pierwszym czytaniu Rada UE. Wprowadza ono zasadę rozdziału działalności gospodarczej i działań w celu zapobiegania konfliktom interesów. Nowe przepisy mają na celu wzmocnienie wiarygodności i porównywalności ratingów ESG poprzez poprawę przejrzystości i uczciwości działań dostawców ratingów.
Zgodnie z nowymi regulacjami dostawcy ratingów ESG mający siedzibę w Unii muszą uzyskać autoryzację i nadzór Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, a także przestrzegać wymogów przejrzystości, w szczególności w odniesieniu do swojej metodologii i źródeł informacji.
Dostawcy ratingów ESG mający siedzibę poza Unią, którzy chcą działać w Unii, będą musieli uzyskać zatwierdzenie swoich ratingów ESG od autoryzowanego przez UE dostawcy ratingów ESG, uznanie oparte na kryterium ilościowym lub zostać włączeni do unijnego rejestru dostawców ratingów ESG na podstawie decyzji o równoważności – podała ponadto Agencja ISB News.
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych ESMA z siedzibą w Paryżu działa od 2011 roku. Jest niezależnym organem UE, którego celem jest poprawa ochrony inwestorów oraz promowanie stabilnych i sprawnych rynków finansowych. W ESMA zasiadają członkowie reprezentujący wszystkie kraje zrzeszone we Wspólnocie Europejskiej. Polskę reprezentuje KNF czyli Komisja Nadzoru Finansowego.
Rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20 dni później. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 18 miesięcy od daty wejścia w życie.