W krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland powstanie zakład produkcji wodoru, który wybuduje Linde Gaz Polska

Firma Linde Gaz Polska we współpracy z ArcelorMittal Poland wybuduje na terenie krakowskiego oddziału zakład produkcji wodoru, który będzie zasilał w gaz procesowy dwie ocynkownie. Całość inwestycji przekroczy 100 mln zł. Z wodoru krakowska huta będzie mogła korzystać już pod koniec 2026 roku.

Zakład zostanie wybudowany w pobliżu ocynkowni, produkując wodór z gazu ziemnego. Inwestycja już się rozpoczęła i obecnie trwają prace projektowe. Krakowski oddział ArcelorMittal Poland poza paliwem wodorowym dla ocynkowni zyska również inny środowiskowy efekt – całkowicie wyeliminuje z procesu amoniak, co podniesie poziom bezpieczeństwa procesowego zakładów.

Krakowski oddział ArcelorMittal Poland nie używa węgla jako paliwa już od 2018 roku.

– Nasze instalacje: walcownia gorąca oraz walcownia zimna, a także linie ocynkowania i malowania blach obecnie pracują wyłącznie w oparciu o gaz ziemny.  Aktualnie kończymy projekt budowy pieców wodorowych, które pozwoliły nam wyeliminować amoniak w wyżarzalni. Jego koszt to 52 mln zł. Z kolei projekt realizowany z firmą Linde ma zapewnić niezawodne dostawy wodoru dla naszych ocynkowni. Coraz mocniej stawiamy na wodór – wyjaśnia Łukasz Skorupa, dyrektor zarządzający oddziału wyrobów płaskich i jakości oraz dyrektor krakowskiego oddziału firmy.

– Od 2004 roku zainwestowaliśmy już w krakowskie walcownie i ocynkownie blisko 2,5 mld złotych. Cały czas podnosimy jakość oferowanych produktów, poszerzamy ich asortyment, a przy tym sukcesywnie zastępujemy technologie tymi, które mniej oddziałują na środowisko. Stąd eliminacja amoniaku i przejście na wodór. Dekarbonizacja naszej firmy to nie tylko działania w obszarze produkcji stali, ale również w części przetwórczej – podsumowuje Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Grupa ArcelorMittal – będąca jednym z wiodących producentów stali na świecie – już od dawna wdraża kompleksowe działania na rzecz środowiska i dekarbonizacji. Firma wyznaczyła sobie za cel osiągnięcie w swoich europejskich zakładach neutralności klimatycznej do 2050 r oraz ograniczenie emisji o 35% do 2030 roku w porównaniu do roku 2018. Obecnie trwają w nich prace nad wdrożeniem dwóch technologii bezemisyjnej produkcji stali: Smart Carbon oraz DRI-EAF (Direct Reduced Iron-Electric Arc Furnance – bezpośredniej redukcji żelaza z wykorzystaniem elektrycznego pieca łukowego). Jest to innowacyjna technologia wykorzystującą w pierwszej fazie gaz ziemny, który docelowo ma zostać zastąpiony wodorem jako głównym reduktorem. ArcelorMittal uruchamił także Program Akcelerator XCarb®, do udziału w którym zaproszone zostały start-upy z całego świata pracujące nad technologiami, które mogą wesprzeć dekarbonizację przemysłu stalowego.

Działania w zakresie zrównoważonego rozwoju realizuje także ArcelorMittal Poland będący jedną z nielicznych firm, które otrzymały certyfikat ResponsibleSteelTM. Standard jest nową normą dla branży stalowej, która koncentruje się na kwestiach środowiskowych i społecznych. Został opracowany przez organizację ResponsibleSteelTM zrzeszającą największe przedsiębiorstwa stalowe świata, organizacje społeczne, naukowe i środowiskowe. Wiele szczegółowych kryteriów standardu znacznie wykracza poza wymogi określone w przepisach prawa czy wewnętrznych dokumentach ArcelorMittal.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.