Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę CSRD w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju

21 listopada wieczorem Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Regulacje wprowadzają obowiązek raportowania informacji dotyczących wpływu działalności przedsiębiorstw na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG).

Nowe przepisy, w formie nowelizacji ustawy o rachunkowości i innych m.in. ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, rozszerzają wymóg publikowania przez duże firmy i grupy kapitałowe, a także małych i średnich emitentów z rynku regulowanego raportów niefinansowych na temat m.in. wpływu na środowisko i społeczeństwo, celów, wskaźników i strategii w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Obowiązek sprawozdawczości będzie wprowadzany stopniowo. W pierwszym okresie czyli od 2025 roku raporty ESG muszą przedstawiać największe podmioty biznesowe np. banki i spółki giełdowe, a w dalszych latach spółki zatrudniające ponad 250 pracowników oraz – w uproszczonym zakresie –  małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych. Nowelizacje wprowadzają również postanowienia dyrektywy delegowanej z 17 października 2023, która podniosła o 25% progi finansowe dla poszczególnych grup objętych raportowaniem (mikro, małych, średnich i dużych jednostek oraz grup kapitałowych). Umożliwi to większej liczbie firm skorzystanie z uproszczonych zasad rachunkowości.

Nowe przepisy zrównują w praktyce raportowanie niefinansowe ze sprawozdawczością finansową. Do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym wprowadzono bowiem przepisy nakazujące atestację sprawozdawczości ESG przez biegłych rewidentów.

Ustawa trafi teraz do Senatu, który może ją przyjąć bez zmian lub wnieść poprawki. W tym drugim wypadku musi je rozpatrzyć Sejm. Finalnie zostanie przekazana do podpisu Prezydentowi RP.

Dyrektywę CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) przyjął 10 listopada 2022 roku Parlament Europejski (562 głosy „za”, 60 głosów „przeciw” i 28 głosów wstrzymujących się). Do tej pory zaimplementowało ją w całości 10 krajów UE m.in. Dania, Francja, Finlandia, Szwecja, Włochy, Rumunia i Słowacja.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.