Unibep i Energika zbudują w Zgorzelcu ciepłownię biomasową w ramach transgranicznej współpracy z niemieckim Görlitz

W ramach transformacji energetycznej Zgorzelca (woj. dolnośląskie) w mieście powstanie  ciepłownia biomasowa, którą zbuduje konsorcjum firm Unibep i Energika. Inwestycja o wartości blisko 90 mln zł będzie współfinansowana z europejskiego programu CEF.

Przedsięwzięcie jest realizowane z inicjatywy spółki SEC Zgorzelec, wchodzącej w skład Grupy Szczecińska Energetyka Cieplna, która należy do koncernu E.ON. W listopadzie podpisano już umowy o dofinansowaniu 50% kosztów inwestycji przez Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), a także na wykonanie zadania „Zintegrowana sieć dla innowacyjnej transformacji i dekarbonizacji ciepłownictwa (UNITED HEAT), Etap I Budowa Ciepłowni biomasowej” w Zgorzelcu przez firmy Unibep i Energika.

Zgodnie z umową prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku, a zakończenie inwestycji i uruchomienie nowego źródła energii nastąpi pod koniec 2026 r. Nowa ciepłownia ma składać się z dwóch kotłów wodnych opalanych biomasą drzewną, każdy o mocy znamionowej 12,5 MW, wraz z instalacjami podawania paliwa, odprowadzania produktów spalania i oczyszczania spalin, kominem i urządzeniami pomocniczymi i magazynem paliwa.

Uważam, że segment energetyczny ma przed sobą dość dobrą przyszłość. Odejście od węgla powoduje, że inwestorzy przygotowują sporo inwestycji w biomasę, w modernizację dużych ciepłowni, Jako firma jesteśmy przygotowani kadrowo, mamy kompetentnych menedżerów, narzędzia kontroli technicznej i kontroli finansowej projektów, by sprawnie rozwijać ten segment działalności Unibep SA. Zakładamy przemyślane konsorcja w tych przetargach, ze sprawdzonymi partnerami technologicznymi. Tak właśnie było przy okazji inwestycji w Zgorzelcu- powiedział Józef Szawara, Dyrektor Budownictwa Energetyczno – Przemysłowego Unibep SA.

United Heat jest częścią polsko-niemieckiej współpracy ze Stadtwerke Görlitz. Projekt, współfinansowany w ramach europejskiego programu Connecting Europe Facility (CEF), to pierwszy etap transformacji energetycznej obu miast. Jej cel to stworzenie ekologicznej, neutralnej dla klimatu sieci ciepłowniczej, która pozwoli na redukcję emisji CO₂ o około 50 tys. ton rocznie, podnosząc komfort życia mieszkańców w całym obszarze Zgorzelec-Görlitz. Drugim etapem przedsięwzięcia ma być instalacja solartermii (technologii pozyskiwania energii cieplnej ze słońca służącej do ogrzewania wody lub wspomagania systemów grzewczych w budynkach) o mocy ok 5 MW wraz z magazynem ciepła. Planowany volumen pozwoli na pokrycie letniego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, bez spalania paliw kopalnych.

Ciepłownie biomasowa w Zgorzelcu będzie kolejnym tego typu obiektem realizowanym przez Unibep. Wcześniej firma zbudowała je w Hajnówce, Ełku i Orzyszu.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.