W Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbył się IV Kongres ESG Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa. Wątkiem przewodnim wydarzenia, którego patronem medialnym został portal esg.pl, były zmiany cywilizacyjne na świecie i rola w nich UE.
W ramach całodziennych obrad, prowadzonych w trybie hybrydowym, odbyło się siedem paneli podczas których eksperci debatowali na temat m.in. praw człowieka w Europie i na świecie, współpracy biznesu z trzecim sektorem, osiągania celów zeroemisyjności oraz efektywnej komunikacji i edukacji na temat zrównoważonego rozwoju.
Pytaniem przewijającym się podczas całego kongresu była kwestia zabezpieczenia przez Unię Europejską, w tym Polskę, środków na realizację polityki klimatycznej. Europejska Federacja Bankowa (EBF) oświadczyła, że europejskie banki nie będą w stanie konkurować ze swoimi amerykańskimi rywalami, jeśli organy regulacyjne będą narzucać zasady ESG, z których zrezygnują banki z USA.
Nie zabrakło także dyskusji nad błędami komunikacyjnymi unijnych decydentów w kwestii Zielonego Ładu. Zastanawiano się jak dotrzeć i jakim mówić obywatelom o zrównoważonym rozwoju, aby przekonać ich, że zmiany klimatu dotyczą każdego z nas.
Biorący udział w panelu „Jak mówić o zrównoważonym rozwoju, by nas słuchano?” rektor SGH, prof. Piotr Wachowiak dyskutował z ekspertami na temat lawinowo rosnącej w ostatnich latach liczby publikacji na ten temat, ich jakości i wiarygodności, a także roli rzetelnej edukacji w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Piotr Glen, kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG i w SGH, zaprezentował – przedstawiony już na naszym portalu – „Przewodnik po legislacji ESG” opracowany przez Kampanię 17 Celów, Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Grupę roboczą ds. społecznej odpowiedzialności uczelni działającą przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Przewodnik mapuje 41 kluczowych aktów prawnych UE w obszarach: środowiskowym, społecznym i zarządczym, które mogą wpływać na prowadzenia działalności biznesowej w Polsce.
Konkurs ukoronowała gala nagród Kod ESG, podczas której wyróżniono strategie, inicjatywy, innowacje, produkty i usługi pokazujące, że idea ESG oznacza realne korzyści dla środowiska, ludzi i firm. Laury przyznano w pięciu kategoriach: nagrodę Osobowość Roku otrzymała Maria Andrzejewska z UNEP Grid Warszawa, w kategorii „E” Środowisko DS Smith, w kategorii „S” Społeczeństwo firma Adamed Pharma, a w obszarze „G” Ład korporacyjny Grupa Żabka. W kategorii media Rektor SGH wręczył nagrodę dr Magdalenie Krukowskiej, naukowczyni i dziennikarce czasopisma „Forbes”.
Patronat honorowy nad IV Kongresem ESG – Europa objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rzecznik Praw Obywatelskich, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, JM Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Partnerzy merytoryczni: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Francusko-Polska Izba Gospodarcza CCIFP, Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza, Szkoła ESG, Fundacja Moc Pomocy, Instytut Spraw Obywatelskich, ESG PRO, Our Future Foundation, Perspektywy Education Foundation, UNEP GRID Warszawa, PRME Chapter Poland, Instytut Humanites, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Warsaw Enterprise Institute, Związek Pracodawców Klastry Polskie
Partnerzy badawczy: Mediaboard Polska, Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna
Partnerzy medialni: Dziennik Gazeta Prawna, ESG.pl, oESG.pl, Green-news.pl, Naszemiasto.pl, Obserwator Gospodarczy, PAP Biznes, Polskie Radio, Press, RaportCSR.pl, Raport ESG, StrefaBiznesu.pl, Super Biznes, Teraz Środowisko, Tygodnik Spraw Obywatelskich, Wprost, Wyborcza.biz