UE wolno zmierza w kierunku efektywności energetycznej

Unia Europejska wciąż ma trudności z realizacją celu efektywności energetycznej na 2030 rok – wynika z danych Eurostatu. Mimo spadku zużycia energii w 2023 roku, poziom konsumpcji wciąż przekracza założone limity o ponad 17 procent. Eksperci wskazują, że kluczowe będzie zwiększenie inwestycji i świadomości społecznej – donosi Biznes Alert.

Energetyczna transformacja, dekarbonizacja i czysta energia to terminy, które od kilku lat dominują w europejskiej debacie publicznej. Za tymi hasłami kryją się jednak konkretne działania, programy oraz strategie, mające na celu realizację ambitnych celów klimatycznych i ekologicznych.

Na początku stycznia unijna agencja statystyczna Eurostat poinformowała, że Europa robi niewielkie postępy w kierunku realizacji tego celu wyznaczonego na 2030 rok.

W 2023 roku zużycie energii pierwotnej w Unii Europejskiej, czyli energii zawartej w zasobach naturalnych w ich nieprzetworzonej formie, wyniosło 1,21 miliarda ton ekwiwalentu ropy naftowej (Mtoe). Był to najniższy poziom od 1990 roku, a także spadek o 3,9 procent w porównaniu z 2022 rokiem. Zużycie końcowe energii, czyli energii bezpośrednio dostarczonej do odbiorców, osiągnęło 894 Mtoe. Oznacza to spadek o 3 procent Jednak wartość ta wciąż przewyższa cel wyznaczony na 2030 rok, wynoszący 763 Mtoe, o 17,2 procent.

Verena Bax z organizacji “Climate Action Network Europe” twierdzi, że osiągnięcie celu efektywności energetycznej do 2030 roku mogłoby przynieść unijnemu budżetowi oszczędności sięgające miliarda euro.

By osiągnąć zamierzone cele, Europa będzie musiała skoncentrować się na współpracy między różnymi sektorami oraz zabezpieczeniu odpowiednich funduszy, co w obliczu słabego wzrostu gospodarczego wielu państw unijnych może stanowić dodatkowe wyzwanie – pisze Biznes Alert.

Osiągnięcie celów efektywności energetycznej wymaga większych inwestycji oraz zaangażowania zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego. Choć w ostatnich latach zanotowano spadek zużycia energii, dane pokazują, że Europa nadal pozostaje w tyle za założonym harmonogramem. W najbliższych latach kluczowe będzie wypracowanie skutecznych mechanizmów wsparcia i wdrażanie nowych rozwiązań, które pozwolą na dalszą optymalizację zasobów i redukcję emisji – dodaje.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.