Rozmowa z Karoliną Muchą – Kuś, Dyrektor Wykonawczą ds. Strategii, ESG i Regulacji Grupy TAURON Polska Energia S.A.
TAURON podpisał ostatnio umowę o partnerstwie z portalem esg.pl. To dowód na to, ze pomimo światowych zawirowań wokół zielonej gospodarki idea zrównoważonego rozwoju nadal jest Wam bliska.
Rozpoczynamy współpracę w ważnym momencie dla Grupy TAURON. Przemiany w energetyce to nie tylko rozmowy o jej przyszłości – my ją realnie kreujemy. Nasze partnerstwo z portalem esg.pl to nie tylko realizacja celów biznesowych. To odpowiedź na społeczne i środowiskowe wyzwania, które nas otaczają. Chcemy dzielić się wiedzą i przemyśleniami o ESG oraz prezentować nasz osiągnięcia. Jesteśmy firmą odpowiedzialną, gotową do dialogu i partnerstwa. Zrównoważony rozwój to nasza misja.
W grudniu 2024 roku zaprezentowaliście nową strategię. Jakie są jej kluczowe elementy z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju?
Nasza strategia na lata 2025 – 2035 opiera się na zielonej energii, bezpiecznej dystrybucji, cyfryzacji i kliencie w centrum uwagi. Fundamentem tego wszystkiego jest ESG. Nasz plan w pełni odpowiada na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem. Dążymy do neutralności klimatycznej w 2040 roku, co oznacza, że cała energia i ciepło produkowane przez Grupę TAURON będą pochodzić z czystych źródeł. Odejście od węgla i rozwój odnawialnych źródeł energii to nasze podstawowe założenia do spełnienia. Planujemy wzrost mocy zainstalowanej w OZE do ponad 6 GW i ponad 1,4 GW w magazynach energii do 2035 roku.
Ale zrównoważony rozwój to nie tylko ochrona środowiska. To także odpowiedzialność za ludzi, społeczności i przyszłe pokolenia. Dlatego stawiamy na sprawiedliwą transformację, rozwój regionów i edukację energetyczną na szeroką skalę.
Transformacja energetyczna to także modernizacja sieci dystrybucyjnych. Jakie działania TAURON podejmuje w tym zakresie?
Zdecydowanie zgadzam się z tą tezą. Dystrybucja to rdzeń całego systemu energetycznego. Do 2035 roku zainwestujemy ponad 60 mld zł w rozwój i modernizację naszej sieci. Co to oznacza? Pełna cyfryzacja, automatyzacja i 100% inteligentnych liczników do 2030 roku.
Chcemy być nie tylko operatorem technicznym, ale także cyfrowym partnerem dla naszych klientów, który wspiera ich w zarządzaniu zużyciem energii, przyłączaniu OZE i elektromobilności. Nasza sieć musi być gotowa na nową rzeczywistość energetyczną, bardziej rozproszoną, elastyczną i zieloną.
Jakie są największe wyzwania na drodze do realizacji tej strategii oraz priorytety na najbliższe lata?
Największym wyzwaniem jest tempo. Transformacja energetyczna dzieje się bardzo szybko, a nasze działania muszą być równie dynamiczne. Mamy ambitne cele – 100% czystej energii dla klientów do 2040 roku, odejście od węgla w ciepłownictwie do 2030. Mamy też opracowaną jasną mapę drogową, solidne podstawy finansowe i strategiczne partnerstwa.
Nadchodzące lata to czas intensywnej pracy, rozwoju własnych projektów OZE, cyfryzacji dystrybucji i budowy przewagi konkurencyjnej. Priorytet? Realizacja strategii z korzyścią dla klientów, społeczeństwa i akcjonariuszy.
ESG – dziś to słowo klucz dla całego sektora energetycznego, choć ostatnio nieco deprecjonowane. Co ten termin dla Was oznacza?
To nie tylko chwilowy trend, to fundament odpowiedzialnego zarządzania. Z jednej strony to obowiązek, zwłaszcza w obszarze nowych regulacji dotyczących sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, z drugiej zaś ogromna szansa. To narzędzie budowania zaufania, marki i pozycji rynkowej. ESG jest wpisane w naszą strategię – integrujemy kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze w codziennym funkcjonowaniu Grupy.
W strategii stawiamy sobie konkretne cele, jak eliminacja papieru do 2035 roku. Dążymy do różnorodności w pracy i bezpieczeństwa cyfrowego. Budujemy kulturę organizacyjną opartą na wartościach OZE – Odpowiedzialność, Zaangażowanie, Efektywność, Energia.
Jak w Grupie TAURON wyglądało przygotowanie pierwszego raportu ESG zgodnego z wymogami dyrektywy CSRD, który właśnie się ukazał?
Podeszliśmy do zadania z dużą odpowiedzialnością i świadomością skali tego wyzwania. Przygotowanie raportu w tym roku było dużym przedsięwzięciem obejmującym całą Grupę TAURON – wszystkie nasze spółki. Zgodność z Europejskimi Standardami Raportowania Zrównoważonego Rozwoju wymagała od nas nie tylko analizy danych, ale również przegląd procesów, identyfikację ryzyk oraz ocenę wpływu działalności operacyjnej na środowisko i społeczeństwo. Naszym celem było podejście rzetelne, kompletne i transparentne.
Co ważne, cały proces prowadziliśmy w dialogu z interesariuszami. Ich głosy i opinie zostały uwzględnione w raporcie, co zwiększa jego wiarygodność. Ten raport to nie tylko obowiązek, ale realne narzędzie budowania zaufania i pokazania, jak odpowiedzialnie prowadzimy nasz biznes.
Jakie są plany i ambicje Grupy TAURON w kontekście dalszego rozwoju ESG?
Chcemy zostać najbardziej prokliencką firmą energetyczną w Polsce. ESG będzie kluczowym narzędziem do osiągnięcia tego sukcesu. Już teraz tworzymy nowe usługi, które wspierają dążenie do neutralności klimatycznej klientów. Rozwijamy narzędzia do optymalnego zarządzania energią oraz inwestujemy w cyfrowych asystentów i rozwiązania oparte na AI.
Widzimy, że relacja między klientami a dostawcami energii ewoluują. Coraz więcej osób chce być aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej – jako prosumenci, inwestorzy w zielone technologie czy użytkownicy elektromobilności. Jako TAURON, chcemy być ich zaufanym partnerem – odpowiedzialnym i transparentnym.