Magazynowanie energii jednym z filarów Grupy PGE

Magazynowanie energii będzie jednym z ważnych elementów przygotowywanej nowej strategii Grupy PGE. Ma stanowić ważny obszar obok segmentu wytwórczego, a inwestycje w tym zakresie obejmą zarówno wieloskalowe magazyny bateryjne, jak i magazyny rozproszone.

Choć w polskim miksie energetycznym dominuje wciąż węgiel, to jednak z każdym kwartałem rośnie udział energii ze źródeł odnawialnych. W marcu 2025 roku stanowiła ona łącznie 28,8% wytworzonej energii elektrycznej co odpowiada 4,2 TWh. Najwięcej energii z OZE pochodziło z farm wiatrowych i fotowoltaiki za którymi – ze znacznie mniejszym udziałem w produkcji – znalazły się instalacje na biomasę i elektrownie wodne.

Magazyny kluczowe dla transformacji

Rosnący udział OZE w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym oznacza coraz większe znaczenie magazynów energii. Zdaniem wielu ekspertów są one wręcz podstawą skutecznej zielonej transformacji.

Pozwalają przede wszystkim wykorzystać efektywnie instalacje fotowaltaiczne i farmy wiatrowe, których produkcja jest uzależniona od warunków atmosferycznych, a największa generacja często nie pokrywa się z godzinami maksymalnego zapotrzebowania. Umożliwiają przechowywanie energii wytworzonej w okresach nadprodukcji i dostarczenie jej odbiorcom, kiedy jest najbardziej potrzebna. Tym samym wpływają na wzrost OZE w miksie energetycznym, oddziałując korzystnie na środowisko i klimat.

Są także kluczowe dla stabilizowania sieci, regulując napięcie i bilansując zapotrzebowanie. Dzięki funkcji przechowywania energii mogą zniwelować różnice w dostępności energii z OZE, włączając się np. w razie awarii i ograniczając w ten sposób niebezpieczeństwo blackoutu.

Finalnie magazyny pełnią więc niezwykle istotną rolę w sferze bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak również wspierają dalszy rozwój energetyki odnawialnej i zmniejszanie emisyjności polskiej gospodarki.

PGE stawia na magazynowanie

W ramach planów inwestycyjnych w obszarze magazynowania Grupa PGE planuje budowę do 2035 roku ponad 80 magazynów energii o pojemności powyżej 10 000 MWh. Wartość inwestycji jest szacowana na około 18 mld zł.

Magazyny energii to klucz do skutecznej transformacji energetycznej. Nie możemy mówić o dalszym rozwoju energetyki odnawialnej bez równoległych dużych inwestycji w magazynowanie. Tylko poprzez jednoczesny rozwój obu tych segmentów będziemy mogli zapewnić bezpieczne dostawy zielonej energii elektrycznej dla odbiorców. Dlatego teraz w Grupie PGE będziemy mocno stawiać na inwestycje zarówno w wielkoskalowe magazyny bateryjne, jak i te mniejsze, rozproszone po całym kraju –  wyjaśnił Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Obecnie Grupa PGE posiada magazyny energii o pojemności blisko 7000 MWh. Planowane inwestycje zwiększą ją w ciągu 10 lat do ponad 17 000 MWh. Obejmą przede wszystkim sześć wielkoskalowych magazynów bateryjnych o łącznej pojemności ponad 4000 MWh, w tym ME Żarnowiec (woj. pomorskie) o mocy 262 MW i pojemności 981 MWh. Kolejne PGE chce wybudować w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie) Rybniku (woj. śląskie), Rogowcu (woj. łódzkie) oraz w Krakowie (woj. małopolskie). Dodatkowo Spółka pracuje nad projektem 75 rozproszonych magazynów energii elektrycznej na terenie całej Polski o łącznej pojemności ponad 6000 MWh.

Żarnowiec najbardziej zaawansowany

Najbardziej zaawansowanym projektem z zakresu magazynowania energii w Grupie PGE jest Magazyn Energii Żarnowiec o mocy osiągalnej w kierunku rozładowywania 262,2 MW, w kierunku ładowania 269,4 MW oraz pojemności nominalnej ok. 981 MWh. Będzie to największy magazyn energii w Polsce i jeden z największych w Europie. Inwestycję wykona LG Energy Solution Wrocław, z którym na początku marca PGE podpisała umowę o wartości 1,55 mld zł brutto. Zakończenie budowy przewidziane jest na 2027 rok. W grudniu zeszłego roku magazyn uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy na rok 2029. W ramach finansowania projektu Grupa PGE złożyła wniosek o środki z Krajowego Planu Odbudowy. Nadzór nad realizacją tego projektu sprawuje spółka z Grupy PGE – PGE Energia Odnawialna.

– W Żarnowcu powstanie pierwszy, wielkoskalowy, bateryjny magazyn energii w PGE o pojemności około 981 MWh. Tym samym wchodzimy w nową erę magazynowania energii w naszej Grupie. Zapewni on lepsze bilansowanie energii w sieci elektroenergetycznej poprzez oddawanie mocy do systemu w okresach zwiększonego popytu i jednocześnie niewystarczającej produkcji OZE, a pobieranie jej w chwilach nadprodukcji ze źródeł odnawialnych, pozwalając tym samym na efektywniejsze ich wykorzystanie. W praktyce oznacza to, że już za dwa lata podczas wieczornego wzrostu zapotrzebowania na prąd w Polsce będziemy mogli oddać do sieci czystą energię nawet dla 250 tys. gospodarstw domowych – stwierdził Dariusz Marzec, Prezes Zarządu Grupy PGE.

– Magazyn Energii Żarnowiec powstanie w pobliżu największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej. Projekt ten będzie pod każdym względem pionierski. Nie tylko otrzymał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej, ale będzie to też największy bateryjny magazyn energii w naszym kraju. Już za dwa lata wspomoże stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, jak również przyczyni się do obniżenia cen na rynku energii oraz umocni pozycję PGE jako lidera w zakresie magazynowania energii – dodał Mirosław Sołtysiak, Prezes Zarządu PGE Energia Odnawialna.

Inwestycja w Żarnowcu – mająca ze względu na udział koreańskiej firmy charakter międzynarodowy – jest kolejnym przykładem ożywionej współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. Jej realizacja przyniesie korzyści nie tylko Grupie PGE i jej klientom, ale także Polsce, która stanie się dzięki temu jednym z liderów rozwoju technologii magazynowania energii w regionie.

Magazyny energii od Bałtyku po Śląsk

Choć realizacja programu dopiero się rozpoczęła, już teraz PGE jest krajowym liderem w magazynowaniu energii. Do Grupy należą 4 elektrownie szczytowo-pompowe o łącznej mocy 1542 MW, w tym największy w Polsce obiekt tego typu w Żarnowcu (716 MW), Porąbka-Żar (540 MW), Dychów (88 MW) i Solina (198 MW). Zapewnia to PGE blisko 90% udział w elektrowniach szczytowo-pompowych w Polsce.

Grupa posiada także dwa bateryjne magazyny energii. W 2020 r. oddała do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Instalacja o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej.

W 2021 roku PGE Energia Odnawialna uruchomiła na Górze Żar w województwie śląskim magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh. Inna ze spółek Grupy –  PGE Energetyka Kolejowa – wybudowała z kolei magazyn energii w Garbcach koło Wrocławia o mocy 5,5 MW i pojemności użytecznej 1,2 MWh, będący największym w Europie magazynem energii pracującym na potrzeby trakcyjne. PGE prowadzi także prace nad bateryjnym magazynem energii w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim o mocy 400 MW i pojemności nie mniejszej niż 800 MWh, której oddanie do użytkowania planowane jest na 2029 rok. ME Gryfino podobnie jak magazyn w Żarnowcu uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy, zakładający uruchomienie instalacji najpóźniej w roku 2029.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.