Dane, Misiu, dane

Kto dostarcza danych o społecznie odpowiedzialnym inwestowaniu (ESG)? Mamy stare agencje, “sprawdzone” na Enronie czy kryzysie finansowym, które zwietrzyły nowy biznes ratingowy. Mamy próby tworzenia własnych scoringów przez zarządzająych, oparte głównie na raportach ocenianych spółek. Powstały też agencje specjalizujące się w ocenianiu emitentów pod kątem ESG. Wszystkie mają duży problem…

Do liderów na rynku ratingów ESG należy Sustainalytics. Firma współpracuje m.in. z NN Investment Partners (łączy je niderlandzkie pochodzenie), m.in. przez co stało się dostawcą danych do tworzenia warszawskiego indeksu WIG-ESG.

Oceniane spółki mogą prezentować jedynie, ile punktów mają w ratingu (na więcej muszą wykupić w Sustainalytics licencję). Udało mi się jednak znaleźć w serwisie finance.yahoo.com oceny dla największych spółek. Oto one:

E S G łączny rating
KGHM 50 64 63 59
PKN Orlen 58 59 82 64
PZU 48 69 52 56
PKO BP 46 67 55 56
PGNiG 56 58 59 57
Santander BP 65 63 63 64
PGE 58 54 73 61
Pekao 59 59 46 54
średnia 55,0 61,6 61,6 58,9

Hmmm… trochę nie chce się wierzyć (im mniejsza ocena w skali od 0 do 100, tym lepiej) – w środowisku (E) Santander oceniany jest gorzej niż PGE (za węgiel wykluczony nawet przez Norweski Fundusz Emerytalny); w ładzie korporacyjnym najlepszy Pekao (!), fatalny Orlen, a ład i czynniki społeczne dla polskich spółek są oceniane gorzej niż czynniki środowiskowe (mówimy o jedynym państwie w Unii, które z dumą zadeklarowało, że do 2050 r. nie będzie neutralna środowiskowo). Ostateczną wątpliwość dał mi fragment raportu kwartalnego PKO BP:

rating ESG

  • To, co na czerwono – bardziej rozbudowane znajdziesz w moim tekście o WIG-ESG
  • To, co na żółto – jak widać 24 wobec 56 wyżej. Sprawę wyjaśniłem w banku i holenderskim Sustainalytics – okazuje się, że mają dwa ratingi. Od tego prezentowanego na portalach odchodzą, choć nadal jest aktualny. W nowym ratingu, tym z oceną 24 w PKO BP, nacisk jest na ryzyka niż ogólną ocenę ESG. Dużo więcej na ten temat w kolejnym tekście o Sustainalytics, nad którym pracuję.

Papier przyjmie wszystko – musimy zatem zadbać, by jakość danych nie zabiła idei odpowiedzialnego inwestowania. Nie koncentrować się na raportach samych spółek…

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.