(nie)Odpowiedzialne inwestowanie kosztuje miliardy

Ryzyko klimatyczne, skandale wizerunkowe czy wpadki związane z ładem korporacyjnym kosztowały amerykańskiego spółki pół biliona dolarów w kapitalizacji przez ostatnich pięć lat – wyliczyli właśnie analitycy Bank of America. Warto dbać o ESG.

Co to jest ESG? >>

Analitycy wzięli pod lupę 24 ryzyka, uwzględniane w tzw. Odpowiedzialnym inwestowaniu. Wiele z nich zmaterializowało się, co przez kolejny rok po niefortunnym wydarzeniu “kosztowało” 534 miliardy USD w wycenie spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500. „Negatywne tytuły tkwią głęboko w umysłach inwestorów (…) Powrót do równowagi może akcjom zająć rok” – mówi dziennikowi „Financial Times” Savita Subramanian z Bank of America. Jej pracodawca nie ujawnia jednak jednak konkretnych nazw spółek.


Znaczenie analizy czynników ESG (środowiskowych, społecznych, ładu korporacyjnego) rośnie systematycznie w ostatnich latach, a fundusze skoncentrowane na ESG już pod koniec 2018 roku przekroczyły wartość 1 bln USD aktywów. Co ciekawe, “Financial Times” pisze o obawie przed “bańką ESG”. Podobno zarządzający niepublicznie przyznają, że spółki o takiej samej specyfice fundamentalnej mogą mieć zasadniczo różną wycenę rynkową ze względu na jakość publikowanych przez siebie raportów na temat odpowiedzialnego inwestowania (pisałem o jakości danych już wcześniej). Moim zdaniem, sprawni analitycy mogą jednak odróżnić typowy greenwashing (upiększanie raportów) od realnych ryzyk (także regulacyjnych i wizerunkowych) stojących przed emitentami. I stąd dyskonto w wycenie tych gorzej ocenianych pod względem czynników ESG.

Co to jest ten polski WIG-ESG? >> 

Abstrahując od przyczyny zainteresowania ESG, wpływ tych czynników na rynek i wyceny staje się faktem, który muszą uwzględniać zarówno zarządzający funduszami, jak i kierujący spółkami giełdowymi. Blackrock, gigant na rynku pasywnego inwestowania, opublikował właśnie list do klientów, w którym zapowiada totalny zwrot w kierunku ESG. Tekst o planach tego funduszu wkrótce na zByka.pl.

O autorze:

Udostępnij:

Najnowsze

...

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.